Předhradí/ Bezesným nocím v Pňově – Předhradí bude možná už konečně brzy konec. Noční přejezdy některých řidičů přes obec rychlostí daleko přes sto kilometrů v hodině trápí obyvatele bydlící u „osmatřicítky“ už mnoho let. Teď se ale blýská na lepší časy. Zastupitelé schválili nákup měřičů rychlosti. Ty by se měly na obou koncích obce objevit do konce června.

Tím ovšem obrana vedení obce proti pirátům silnic prý zdaleka nekončí. Podle starosty Tomáše Tůmy jde o první krok. „Počítáme s tím, že si řidiči brzy zvyknou. Po přibližně dvou stech metrech budou následovat zařízení, která zpracují statistiku toho, jak řidiči zareagují na měřiče,“ uvedl starosta Tůma.
Pokud by měřiče nepomohly, naskýtá se další možnost. „Pak bychom chtěli zkusit k přechodu pro chodce uprostřed obce nechat nainstalovat světla, která by reagovala na vyšší rychlost,“ vysvětlil Tomáš Tůma.

V praxi by to vypadalo tak, že řidič, který by projel kolem měřiče větší rychlostí než 50 kilometrů za hodinu, spustil by následně na přechodu červenou. Auto by pak muselo zastavit. Její dodržování budou prý hlídat kamery.

Starosta věří, že by si takový provinilec příště rychlou jízdu rozmyslel. Navíc postihy za projetí červené jsou daleko vyšší než za překročení rychlosti.
Obec navázala spolupráci s firmou Gemos, jejíž aktivity jsou směřované na prevenci na silnicích. Ta celou situaci v Pňově – Předhradí zpracovala do studie. A právě z tohoto materiálu zastupitelé při svém hlasování vycházeli.Pořízení měřičů vyjde obec na 120 tisíc korun. „V letošním rozpočtu máme nyní 970 tisíc, které jsme zatím na žádnou akci neschválili. Teď nás čeká poslat náš záměr ke schválení na nymburský dopravní inspektorát a ředitelství silnic a dálnic. Až přijdou vyjádření, měly by být měřiče nainstalovány tak do dvou týdnů od objednání,“ doufá starosta. Ten by chtěl všechno stihnout do prvních prázdninových dnů.