„Tolik lidí jsme opravdu vůbec nečekali," zněla slova Lukáše Trejbala
z nymburského pivovaru, který měl na starost dramaturgii kulturního odpoledne v nymburském pivovaru. A jaký by to byl pivovar, kdyby při takové příležitosti, jako je 100. výročí narození Bohumila Hrabala, neuvařil nějaký ten speciál. Možná hlavně ten přilákal do nymburského pivovaru v pátek stovky lidí.

Ovšem jak už bylo řečeno, páteční odpoledne v pivovaru patřilo hlavně Bohumilu Hrabalovi a jeho stému výroční narození. Kulturní odpoledne v pivovaru začalo tím, že sám ředitel pivovaru Pavel Benák položil k pamětní desce Bohumila Hrabala na zdi pivovarské sladovny květinový věnec a musel se u toho sakramentsky sehnout. Deska je totiž „ve výšce, kam čůrají psi" přesně tak, jak si to Bohumil Hrabal přál. A pak už se všichni přesunuli dovnitř sladovny na pivovarská humna. Tam, mezi obilím, bylo vytvořeno provizorní pódium, kam účinkující přicházeli uličkou mezi odhrnutým obilím, jako když někdo odhrne sníh.

Pozvánku do nymburského pivovaru přijali obzvlášť vzácní hosté. Oba herci, oba představitelé jedné z hlavních rolí z Hrabalových románů. Jaromír Hanzlík a Oldřich Vízner. A také oni měli tu čest zahájit svým profesionálním výrazem čtení Hrabalových textů. Asi se nikdo nedivil, že oba si vybrali pasáže z knihy Postřižiny. U Jaromíra Hanzlíka obzvlášť, když je vlastně originálem z filmu Jiřího Menzela.

Ovšem jako Pepin nebyl tentokrát v pivovaru sám. Se svým ztvárněním této nezapomenutelné hrabalovské postavy přišel i nymburský herec Jaroslav Šturma. Sympatické bylo, že na rozdíl od svého profesionálního kolegy svou roli nečetl a jeho „Nudíte se? Kupte si medvídka mývala!" rozesmálo i samotného Jaromíra Hanzlíka. Ten pak
k Jaroslavu Šturmovi přišel 
a pochválil ho: „Jste opravdu výborný Pepin," řekl Jaromír Hanzlík jako velké uznání svému ochotnickému kolegovi. Oba se už jednou před časem setkali na Hrabalově Kersku v Lesním ateliéru Kuba.

Hrabalovské odpoledne 
v pivovaru provázel pivní mok v podobě nového Jubilejního ležáku, hořkého, jak měl Bogan rád a na čepu byl i Něžný Barbar. „Vytočili jsme dohromady kolem patnácti soudků," prozradil po akci Lukáš Trejbal.