Jde o to, že jeden z aktivistů a podnikatelů nechal potisknout plechovky piva nápisem Fialovej hnus a koláží fotky současného premiéra v podobě Kazisvěta z pohádky Princezna se zlatou hvězdou na čele. Takto upravené plechovky pak nabízel na svém e-shopu za 99 korun a uváděl, že uvnitř je Postřižinská desítka. Ta se vyrábí v nymburském pivovaru. Její obchodní ředitel Jan Benák ale vyloučil možnost, že by v takto označených plechovkách bylo nymburské pivo a zvažuje právní kroky k ochraně značky. E-shop vyzval, aby informaci ze svých stránek odstranil, což se už stalo.

Podnikatel a antivaxer

Za plechovkami s označením Fialovej hnus stojí podnikatel a provozovatel e-shopu se zdravou výživou Dušan Mesarč. Ten je podle svého facebookového profilu odpůrce současné vlády a v minulosti také brojil proti očkování na covid. Naznačuje také svoje sympatie k dezinformátorům a proruské scéně. V pondělí zveřejnil na svém profilu snímky pivních plechovek s koláží premiéra na pozadí fekálního vozu. „Dorazila první várka Fialovýho hnusu. První balíčky už míří ke šťastným zákazníkům,“ napsal k fotkám.

Na jeho e-shopu se pak objevila už zmíněná informace, že obsahem plechovky je desetistupňové Postřižinské pivo. Proti tomu se ostře ohradil obchodní ředitel Jan Benák. „Žádnou takovou plechovku nevyrábíme, ani jsme neschválili její používání. Všechny naše výrobky mají design, který bychom museli schválit. Odmítáme, aby se na nich objevily například politické nebo pornografické motivy. Takto primitivní grafiku bychom nikdy neschválili,“ řekl Deníku Benák.

Slovenský distributor

Reportér Seznam Zprávy objevil plechovku piva v pekařství v centru Prahy. Podle obsluhy jej tam zatím ale neprodávají a je možné jej objednat pouze na e-shopu. Nicméně z potisku objevené plechovky vyplývá, že distributorem je slovenská firma WRC ze Žiliny. Ta zmíněnému serveru potvrdila, že se jedná o výrobu na objednávku od českého zákazníka a zemí původu piva je Slovensko.

Zástupce nymburského pivovaru připustil, že firma WRC si před časem menší počet plechovek od nymburského pivovaru objednala. „Jenže ve smlouvě je jasné ustanovení, že jakýkoliv nový design plechovek a názvy bychom my museli schválit. Což se v daném případě nestalo,“ řekl Deníku Benák a znovu odmítl, že by v některých plechovkách dehonestujících premiéra Fialu mohlo být pivo vyrobené v nymburském pivovaru.