Jak je to s regulací pití na veřejnosti v našem regionu, jsme se zeptali za vás.

Ve velkých městech jako jsou Nymburk a Poděbrady vyhlášku, která by to řešila, nemají. V Městci a například v Libici nad Cidlinou to hlídají, protože tu pijáci například postávají před obchody.

V Městci existuje vyhláška o zákazu konzumace alkoholu na některých místech už od roku 2009. „Je tu problém pití hlavně před vietnamskými obchody, před kostelem a na pěší zóně. Je dobře, že policie už má nějaké páky. Od začátku padlo na šest set blokových pokut za alkohol. A dnes je pokuta 500 korun," uvedl vysoké číslo starosta Městce Milan Pavlík.

Těch míst, kde se v Městci nesmí pít, je hodně. Je to například náměstí Republiky, oblast kolem vlakového nádraží, Jiráskova stezka či 
u koupaliště mimo bufet. „Není to dobré, když lidé popíjejí pivo před obchodem a kolem chodí desetileté děti ze školy," ví Pavlík, který o problému promluví před studenty zemědělky.

V Poděbradech žádná taková vyhláška neexistuje. „Město nemá tento problém, jsme lázeňské město, které má svou úroveň. Nezaznamenali jsme polehávající opilce někde třeba po parku," informoval místostarosta Poděbrad Ivan Uhlíř.

S neduhem pití na veřejnosti se vypořádali v Libici nad Cidlinou. „Cílem vyhlášky je vymezit místa, na kterých se zakazuje konzumovat alkoholické nápoje a tím také vytvořit opatření směřující 
k ochraně před škodami na zdraví způsobené alkoholismem zejména u dětí a mladistvých," vysvětlil libický místostarosta František Kubíček. Mezi veřejná prostranství, kde bude zakázáno požívání alkoholu, patří ulice Ke Hradišti, dále Školní a Kostelní ulice a část Husovy ulice. Vyhláška pamatuje i na výjimky, kterými jsou obcí povolené kulturní a společenské akce.

Nymburk neuvažuje o tom, že by zakázal alkohol v některých konkrétních lokalitách. „Vyhlášku nemáme. Měli jsme problém s osobami bez přístřeší v lokalitě kolem hlavního nádraží, nyní žádný větší problém není. Městská policie monitoruje sídliště, okolí hasičárny a dětská hřiště. V současné době o podobné vyhlášce neuvažujeme," informovala mluvčí radnice Markéta Tomčíková.