VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pištěk: Věnuji se hlavně dcerce Světle a divadlu

Nymburk /ROZHOVOR/ - V nymburském muzeu už druhý měsíc probíhá velmi úspěšná výstava Z historie loutek. Vedle loutek filmových a divadelních tvoří třetí část výstavy představení současných regionálních loutkoherců. Jedním z nich je i Petr Pištěk. Následující rozhovor se bude snažit nahlédnout více do duše nymburského kumštýře.

20.3.2010
SDÍLEJ:

Patr Pištěk při divadelním představení.Foto: Archiv Petra Pištěka

Jak jsi se dostal k loutkoherectví?

K loutkoherectví jsem se dostal v roce 2005 díky mé činnosti v činohře v místním Hálkově divadle. Sousedka z paneláku zkoušela hrát loutkové divadlo a nějak kolem Vánoc ji opustila kolegyně a mě, co by činoherci, dala vědět. Vzal jsem to a během roku a půl jsme z toho divadla udělali - podle mého, nejlepší soubor kufříkových divadel, co jezdí po MŠ v širokém okolí. Zájem byl tak velký, že se u mě objevily i zdravotní potíže - astma. Když jsem po dvou a půl letech odcházel z toho divadla, měl jsem pocit, že jsem si přičichl k něčemu, co bych chtěl dělat celý život. A tak jsem založil své - Petrpaslíkovo divadlo. A s ním teď půjdu do třetí sezóny.

Vím o tobě, že jsi prošel celou řadou uměleckých profesí, byl jsi muzikantem, hercem, organizátorem hudebních festivalů i novinářem. Ačkoliv jsi ještě mladý, už máš za sebou bohatou uměleckou dráhu, chybí snad jen vlastní literární tvorba, i když texty k písním můžeme směle považovat za básnictví svého druhu. Věnuješ se stále těmto aktivitám?

V současné době se věnuju hlavně rodině a divadlu. Ale aktivit je pořád dost. Tím, že loutkové divadlo vyžaduje spoustu uměleckých záběrů, neustále rozvíjím novou a novou spolupráci, ať už v oblasti malířské, dekorační, dramatické, hudební …atd. Vedu dva dramatické kroužky v nymburských mateřských školkách, zpívám s velkooseckou bigbítovou kapelou Číčou proti zdi, kam vkládám svůj hlasový fond, na který má velký vliv divadlo, píšu texty, jež mají pevný základ ve filosofii a politice. Jinak mi přibyla zkušenost s nahráváním knih na CD pro nevidomé, bylo to skutečně náročné, ale zkušenost jedinečná. Také jsem byl v létě na kole v Porýní v Německu, kde jsem fotil fabriky a průmyslové komplexy strůjců II. Světové války, které jsem vystavoval v září v nymburské knihovně. Po letech se dále zase ozvalo nymburské divadlo s tím, že by chtělo spolupracovat. Takže divadla až dost. A pokud jde o literární tvorbu, myslím, že na tu mám ještě čas, až budu mít čas. Teď tedy hlavně všechny činnosti kloubím, spojuji, přetvářím tak, aby mohly být kompaktní v mém divadle. Jo a málem bych zapomněl, že od příštího roku se chystáme s odnoží Petrpaslíkova divadla hrát i v divadlech a kulturácích po celé republice. Kvůli tomu jsme zase dělali originální internetové stránky, takže další vývoj systému. Práce mám habaděj a to je dobře.

Když nehraješ loutkové divadlo, co vlastně děláš? Jednu dobu jsi pracoval v mateřské školce na Loučeni, poté jsi studoval v Brně. Nyní studuješ nebo pracuješ?

V současné době se učím hlavně divadlu. Na žádnou školu nechodím, na tu už by mi nestačily ani finance, ani čas na napsání prací. Je ale pravda, že některé děti, které učím divadlu, mi říkají pane učiteli. Ale učitelem se necítím být - jen jim předat něco z mých nejen divadelních zkušeností. Důležitá je hlavně životní filosofie. Ve volném čase se věnuji hlavně dcerce Světle nebo divadlu, které má opravdu velké časové přesahy po odehraných dopoledních představení pro děti v MŠ. Na mateřskou školku na Loučeni vzpomínám rád, jen je škoda, že jsem vyfasoval hned ty nejmenší děti. Pětileťákům bych rozhodně předal víc. Ale po roce to s těmi skvělými prcky šlo už taky. Nejlepší to bylo vždycky venku - hlavě když jsem si je mohl vzít do lesa a ukázat jim Svět, který ač mají za zády, neznají. To bylo skvělý. A na mé bydlení v Brně vzpomínám také rád, obzvlášť když po těch letech vidím hrát všude herce Lišku, který téměř denně docházel do té samé krčmy v Huse na provázku, kde jsem študoval Patočku a Foucalta u piva a on jako rozverný puberťák u stolu vedle zažíval divadelní mládí. Teď ho začínají pasovat jeho učitelé do vážnějších rolí, ve kterých mi fakt ještě nesedí, protože vím, co dovede líp. Vítr nás pěkně rozfoukal, to je dobře.

Jak se ti líbí nymburská loutková výstava? Ty sám jsi byl zařazen do současné regionální loutkové scény, jak jsi pojal představení svého Petrpaslíkového divadla?

Myslím, že výstava v muzeu je rozmanitá a v porovnání s vystavovaným Fimfárem v Poděbradech před dvěma lety není jen o loutkách a dílčích záležitostech filmových. Je zastoupena klasickým, lidovým pojetím loutek, se zástupci regionů, což samozřejmě přidává na pestrosti a ukazuje také jistý vývoj v podobě loutek i jejich vodících mechanismů, ale také vývoj malířský. Dobré je, že každý rodič může na výstavě zahrát svým ratolístkám a povzbudit v sobě spící uplatnění loutek - jako prostředek k učení dětí.

Jako jediný ses rozhodl k obměně svého loutkového „koutku“. Na co se nově mohou návštěvníci těšit?

A mé pojetí coby regionálního zástupce loutkoherců je snadné. Nefunguji tak dlouho, abych měl doma velkou zásobu loutek, co zrovna nehrají, tak jsem tam dal loutky a opony, co nehrají. Ale většina stále hraje. Divadlo žije a loutky taky. Proto ta obměna. Návštěvníci se mohou tedy pokochat zimní kolekcí Petrpaslíkova divadla, kterou ohřejí jenom čerti.

Návštěvník, který zavítá do nymburského muzea, si ihned všimne, že si loutky nekupuješ, ale vyrábíš vlastní. Jak se tedy tvé loutky rodí?

Rekvizity a pár loutek jsem skutečně udělal, ale nyní jsem systém tvorby vylepšil o to, že zadám potřeby do pohádky na danou loutku s tím, aby uměla to a to i s rozměry, co žádám od pohybu a poměru ke kulisám a s přáteli malíři to probereme a ti udělají buď přímo loutku nebo jen hlavu a nebo jde návrh k mému dvornímu loutkáři p. Dymáčkovi do Peček. Zabere to trochu víc času, ale výsledek stojí zato. A na mně je, abych tomu všemu dal život. Kupříkladu, aby si pak na loutkovém jevišti mohli spolu zahrát marioneta s maňáskem, a i to je možné, ač jsem na to sám.

Kolik máš v současnosti v repertoáru loutkových představení?

V současnosti mám v repertoáru 6 pohádek. Pohádky se jmenují: Aprílové dobrodružství, Když šla vrána do světa, Jak Honza poznal paní zimu, Kudy cesta do divadla, Jak se Petrpaslík dostal mezi děti, Čaroděj a kouzelný stůl.

Jak často a kde vystupuješ, a jaký mají ohlas tvé hry mezi dětským publikem?

Jak jsem říkal, svá představení hraji hlavně po MŠ a ZŠ, ale začínají přibývat i jiné akce. Hraju takřka denně (po-pá) od září do kraje června. Prázdniny mám zatím okurkové, ale pomáhají mi pohádkově připravit sezónu. I já někde musím inspiraci brát - a kde jinde než v panenské přírodě. Ohlas je různý, vždy záleží na tom, kde to je, kolik je dětem a jaké mají učitelky.

Když srovnáš všechny své umělecké aktivity, čím je loutkoherectví jedinečné a čím se odlišuje od koncertování nebo ochotnického herectví?

Loutkoherectví se jednoznačně liší od všeho ostatního tím, že když se dělá každý den, tak z něj bolí ruce. Je na něm znát každá nevyspalost, když se jde třeba déle spát. Pak si sbírejte a zametejte s malým košťátkem při představení, do toho si druhou rukou, na které máte taky loutku, pouštějte muziku na dálkovém ovladači. Neodpočinuté ruce nikdy nejsou tak přesné jako vyspalé - totéž ale platí i o hlavě. A další jedinečnost tkví v tom, že nikde jinde nepotřebujete mít v hlasovém fondu deset hlasů, které by zpívaly, hrály si, dováděly, praly se během hodinového představení navzájem za souladu rukou. Je to koncentrovaný fenomén a kdybych kdysi vrcholově nesportoval, nikdy bych to byl býval neudýchal. Od normálního divadla se liší třeba tím, jak snadno věci v loutkovém divadle mohou lítat.

Co pro tebe znamená Nymburk? Jaké má místo ve tvém nitru? Rád vzpomínáš na dětství v kácovských lesích, ale veškeré tvé aktivity jsou spojené s Nymburkem.

Nymburk pro mě znamená hodně, mám tu rodinu, přátele, svá místa. Mám tuze rád, že je to železniční město a hlavně skautské. Jsem rád, že v něm cítím, v co věřím - První Masarykovu republiku, Přemysla Otakara II., který dělal po Čechách pěkný věci. A myslím, že důležité jsou i obranné valy, ve kterých i neznalec vycítí, že tady byla vždycky dobrá obrana proti novému. Obranu jsem měl vždycky radši jak útok, ale někdy není nazbyt, aby člověk nebyl za hlupáka. Ale divím se, že jsem se do obrany týhletý republiky ještě nepustil. Zasloužila by si- už za ty děti. Co na Nymburku fakt nemám rád, jsou projevy komunismu, se vší podlostí. Divím se, že třeba neproběhla výstava o bourání podloubí na náměstí - co jsem slyšel, bylo to opravdu hnusný.

Jak hodnotíš nymburskou uměleckou scénu, vidíš tady nějaké aktivity, které se vymykají okolním městům?

Myslím, že co se z kultury vymyká okolním městům, tak to je divadlo s prvky loutek. Na to je Nymburk, a to bez vší nadsázky, republiková mocnost. Neznám žádné jiné město naší velikosti, které by mělo šest profesionálních souborů (Hálkovo divadlo je věc jiná). Myslím, že tu je vytvořeno dobré zázemí pro tvorbu kvalitního divadla všeobecně. Tak jako Kutná Hora skýtá dobré zázemí třeba pro kováře. A pokud se jedná o ostatní aktivity, bydlel jsem teďka dva a půl roku v Poděbradech a můžu srovnávat. Myslím, že grantový systém na celý rok pro různá uskupení a jejich projekty má viditelný úspěch a smysl v Poděbradech, kde ho mají. Nymburku by velice pomohl už jen pro tu čitelnost. Prostě mám na granty tolik a tolik peněz, tak ukaž, co chceš a ne, že o smyslu bude rozhodovat jeden úředník nebo jenom rada a zastupitelstvo to už jenom odkejvá. To je špatný a neprůhledný. Tam tomu načas pomohlo i Poděbradské fórum, ze kterého jinak lezou patosy, jako jsem psával v osmnácti, ale svou roční působností na radnici v Poděbradech uvedly v život jiné - průhlednější systémy financování kultury a i s pádem si už coby opozice k ODS stojí za otevřeností radnice k občanům a kupodivu navrátivší vedení na tu otevřenost přistupuje. Což je průlom, který se v Nymburce ještě nestal. A to je výzva.

A na závěr co plánuješ do budoucna?

Do budoucna sobě i vám přeju spoustu nezanedbaných dětí, které se poučí z našich chyb, které teď děláme.

PAVEL FOJTÍK

20.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 14 000 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov DĚLNÍK V OBLASTI VÝSTAVBY BUDOV. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Telefonický nebo osobní kontakt ve středu od 7:00 - 8:00 hod.. Pracoviště: Daniel šperk sídlo, 288 02 Nymburk 2. Informace: Daniel Šperk, +420 777 088 053.

Výroba - Výroba Nástrojař 15 000 Kč

Nástrojaři a příbuzní pracovníci dělník/ce do kovovýroby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Nabízíme: dovolená 25 dnů, maximální příspěvek na stravování. , , Kontaktovat nás můžete e.mailem, telefonicky nebo osobně na adrese: Městec Králové, ul.Míru 701.. Pracoviště: D r u p o l, výrobní družstvo - provozovna m.k., Míru, č.p. 701, 289 03 Městec Králové. Informace: Jaroslav Poříz, +420 602 615 551.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 28 000 Kč

Obsluha lakovacích a jiných zařízení na povrchovou úpravu kovů a jiných materiálů PŘEDÁK LAKOVACÍ LINKY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, základní znalost práce s PC, schopnost ovládat stroje a zařízení, vyučení v oblasti elektro výhodou, samostatné myšlení a zodpovědnost, průkaz VZV, schopnost vést malý kolektiv. Praxe ve výrobním podniku alespoň 1 rok., Náplň práce: , řízení směny na přáskové lakovací lince a na úseku navěšování dílců, obsluha a údržba lakovací linky, zodpovědnost za kvalitu nástřiku barvy a plnění výrobních příkazů., Výhody:, stabilní zázemí ryze české, více jak 100-leté společnosti. Závodní stravování, 5 týdnů dovolené, placená volna nad rámec zákonného nároku, příspěvek na dovolenou, tábory dětí, volnočasové aktivity apod., , Telefonický kontakt v pracovní dny od 7 - 15:30 hod.. Pracoviště: Kovona a.s., Švermova, č.p. 782, 289 22 Lysá nad Labem. Informace: Lucie Bártová, +420 325 559 318.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 13 500 Kč

Pomocní pracovníci při přípravě jídla PRACOVNÍK NA VÝROBU KNEDLÍKŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Nabízíme: firemní výrobky za výhodné ceny., , Kontaktovat nás můžete telefonicky PO - PÁ nebo osobně.. Pracoviště: Čipek, s.r.o., 289 01 Dymokury. Informace: Mikolášek, +420 325 635 234.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ze střechy sladovny byla vidět panoramata celého regionu.
13

OBRAZEM: Ze sladovny se otevřel pohled na město a okolí

Videosouhrn 20. června 2018

Sloni na špacíru, jak se chová jídlo a hvězdný Ringo Starr: zhlédněte videa dne

Poklady z historie jsou na internetu

Střední Čechy – Prohlížet si muzejní exponáty klidně doma v obýváku nebo třeba pod slunečníkem na zahradě? I v posteli, pokud je libo? K takovému poznávání minulosti středních Čech nyní stačí připojení k internetu.

OBRAZEM: Výstava v Synagoze ukazuje místní skvosty architektury

Nymburk – Pouze do 1. července je možné navštívit unikátní výstavu v prostorách Synagogy v Eliščině třídě. Výstava s názvem Sto let architektury republiky ukazuje mimořádná díla v rámci Středočeského kraje, včetně několika nymburských staveb.

Krásná žena z Orientu, Ruska či Uruguaye? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny A

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či náměstích. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaší favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vynesení verdiktu v Rathově kauze už nic nebrání

Střední Čechy – K vyhlášení verdiktu zřejmě u Krajského soudu v Praze spěje táhnoucí se kauza údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami Středočeského kraje. Příští týden ve středu by se měla završit jedna z etap případu spojovaného ponejvíce se jménem někdejšího hejtmana Davida Ratha (který jakýkoli podíl na manipulaci se zakázkami i braní úplatků vytrvale a důrazně odmítá).

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT