VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pištěk: Věnuji se hlavně dcerce Světle a divadlu

Nymburk /ROZHOVOR/ - V nymburském muzeu už druhý měsíc probíhá velmi úspěšná výstava Z historie loutek. Vedle loutek filmových a divadelních tvoří třetí část výstavy představení současných regionálních loutkoherců. Jedním z nich je i Petr Pištěk. Následující rozhovor se bude snažit nahlédnout více do duše nymburského kumštýře.

20.3.2010
SDÍLEJ:

Patr Pištěk při divadelním představení.Foto: Archiv Petra Pištěka

Jak jsi se dostal k loutkoherectví?

K loutkoherectví jsem se dostal v roce 2005 díky mé činnosti v činohře v místním Hálkově divadle. Sousedka z paneláku zkoušela hrát loutkové divadlo a nějak kolem Vánoc ji opustila kolegyně a mě, co by činoherci, dala vědět. Vzal jsem to a během roku a půl jsme z toho divadla udělali - podle mého, nejlepší soubor kufříkových divadel, co jezdí po MŠ v širokém okolí. Zájem byl tak velký, že se u mě objevily i zdravotní potíže - astma. Když jsem po dvou a půl letech odcházel z toho divadla, měl jsem pocit, že jsem si přičichl k něčemu, co bych chtěl dělat celý život. A tak jsem založil své - Petrpaslíkovo divadlo. A s ním teď půjdu do třetí sezóny.

Vím o tobě, že jsi prošel celou řadou uměleckých profesí, byl jsi muzikantem, hercem, organizátorem hudebních festivalů i novinářem. Ačkoliv jsi ještě mladý, už máš za sebou bohatou uměleckou dráhu, chybí snad jen vlastní literární tvorba, i když texty k písním můžeme směle považovat za básnictví svého druhu. Věnuješ se stále těmto aktivitám?

V současné době se věnuju hlavně rodině a divadlu. Ale aktivit je pořád dost. Tím, že loutkové divadlo vyžaduje spoustu uměleckých záběrů, neustále rozvíjím novou a novou spolupráci, ať už v oblasti malířské, dekorační, dramatické, hudební …atd. Vedu dva dramatické kroužky v nymburských mateřských školkách, zpívám s velkooseckou bigbítovou kapelou Číčou proti zdi, kam vkládám svůj hlasový fond, na který má velký vliv divadlo, píšu texty, jež mají pevný základ ve filosofii a politice. Jinak mi přibyla zkušenost s nahráváním knih na CD pro nevidomé, bylo to skutečně náročné, ale zkušenost jedinečná. Také jsem byl v létě na kole v Porýní v Německu, kde jsem fotil fabriky a průmyslové komplexy strůjců II. Světové války, které jsem vystavoval v září v nymburské knihovně. Po letech se dále zase ozvalo nymburské divadlo s tím, že by chtělo spolupracovat. Takže divadla až dost. A pokud jde o literární tvorbu, myslím, že na tu mám ještě čas, až budu mít čas. Teď tedy hlavně všechny činnosti kloubím, spojuji, přetvářím tak, aby mohly být kompaktní v mém divadle. Jo a málem bych zapomněl, že od příštího roku se chystáme s odnoží Petrpaslíkova divadla hrát i v divadlech a kulturácích po celé republice. Kvůli tomu jsme zase dělali originální internetové stránky, takže další vývoj systému. Práce mám habaděj a to je dobře.

Když nehraješ loutkové divadlo, co vlastně děláš? Jednu dobu jsi pracoval v mateřské školce na Loučeni, poté jsi studoval v Brně. Nyní studuješ nebo pracuješ?

V současné době se učím hlavně divadlu. Na žádnou školu nechodím, na tu už by mi nestačily ani finance, ani čas na napsání prací. Je ale pravda, že některé děti, které učím divadlu, mi říkají pane učiteli. Ale učitelem se necítím být - jen jim předat něco z mých nejen divadelních zkušeností. Důležitá je hlavně životní filosofie. Ve volném čase se věnuji hlavně dcerce Světle nebo divadlu, které má opravdu velké časové přesahy po odehraných dopoledních představení pro děti v MŠ. Na mateřskou školku na Loučeni vzpomínám rád, jen je škoda, že jsem vyfasoval hned ty nejmenší děti. Pětileťákům bych rozhodně předal víc. Ale po roce to s těmi skvělými prcky šlo už taky. Nejlepší to bylo vždycky venku - hlavě když jsem si je mohl vzít do lesa a ukázat jim Svět, který ač mají za zády, neznají. To bylo skvělý. A na mé bydlení v Brně vzpomínám také rád, obzvlášť když po těch letech vidím hrát všude herce Lišku, který téměř denně docházel do té samé krčmy v Huse na provázku, kde jsem študoval Patočku a Foucalta u piva a on jako rozverný puberťák u stolu vedle zažíval divadelní mládí. Teď ho začínají pasovat jeho učitelé do vážnějších rolí, ve kterých mi fakt ještě nesedí, protože vím, co dovede líp. Vítr nás pěkně rozfoukal, to je dobře.

Jak se ti líbí nymburská loutková výstava? Ty sám jsi byl zařazen do současné regionální loutkové scény, jak jsi pojal představení svého Petrpaslíkového divadla?

Myslím, že výstava v muzeu je rozmanitá a v porovnání s vystavovaným Fimfárem v Poděbradech před dvěma lety není jen o loutkách a dílčích záležitostech filmových. Je zastoupena klasickým, lidovým pojetím loutek, se zástupci regionů, což samozřejmě přidává na pestrosti a ukazuje také jistý vývoj v podobě loutek i jejich vodících mechanismů, ale také vývoj malířský. Dobré je, že každý rodič může na výstavě zahrát svým ratolístkám a povzbudit v sobě spící uplatnění loutek - jako prostředek k učení dětí.

Jako jediný ses rozhodl k obměně svého loutkového „koutku“. Na co se nově mohou návštěvníci těšit?

A mé pojetí coby regionálního zástupce loutkoherců je snadné. Nefunguji tak dlouho, abych měl doma velkou zásobu loutek, co zrovna nehrají, tak jsem tam dal loutky a opony, co nehrají. Ale většina stále hraje. Divadlo žije a loutky taky. Proto ta obměna. Návštěvníci se mohou tedy pokochat zimní kolekcí Petrpaslíkova divadla, kterou ohřejí jenom čerti.

Návštěvník, který zavítá do nymburského muzea, si ihned všimne, že si loutky nekupuješ, ale vyrábíš vlastní. Jak se tedy tvé loutky rodí?

Rekvizity a pár loutek jsem skutečně udělal, ale nyní jsem systém tvorby vylepšil o to, že zadám potřeby do pohádky na danou loutku s tím, aby uměla to a to i s rozměry, co žádám od pohybu a poměru ke kulisám a s přáteli malíři to probereme a ti udělají buď přímo loutku nebo jen hlavu a nebo jde návrh k mému dvornímu loutkáři p. Dymáčkovi do Peček. Zabere to trochu víc času, ale výsledek stojí zato. A na mně je, abych tomu všemu dal život. Kupříkladu, aby si pak na loutkovém jevišti mohli spolu zahrát marioneta s maňáskem, a i to je možné, ač jsem na to sám.

Kolik máš v současnosti v repertoáru loutkových představení?

V současnosti mám v repertoáru 6 pohádek. Pohádky se jmenují: Aprílové dobrodružství, Když šla vrána do světa, Jak Honza poznal paní zimu, Kudy cesta do divadla, Jak se Petrpaslík dostal mezi děti, Čaroděj a kouzelný stůl.

Jak často a kde vystupuješ, a jaký mají ohlas tvé hry mezi dětským publikem?

Jak jsem říkal, svá představení hraji hlavně po MŠ a ZŠ, ale začínají přibývat i jiné akce. Hraju takřka denně (po-pá) od září do kraje června. Prázdniny mám zatím okurkové, ale pomáhají mi pohádkově připravit sezónu. I já někde musím inspiraci brát - a kde jinde než v panenské přírodě. Ohlas je různý, vždy záleží na tom, kde to je, kolik je dětem a jaké mají učitelky.

Když srovnáš všechny své umělecké aktivity, čím je loutkoherectví jedinečné a čím se odlišuje od koncertování nebo ochotnického herectví?

Loutkoherectví se jednoznačně liší od všeho ostatního tím, že když se dělá každý den, tak z něj bolí ruce. Je na něm znát každá nevyspalost, když se jde třeba déle spát. Pak si sbírejte a zametejte s malým košťátkem při představení, do toho si druhou rukou, na které máte taky loutku, pouštějte muziku na dálkovém ovladači. Neodpočinuté ruce nikdy nejsou tak přesné jako vyspalé - totéž ale platí i o hlavě. A další jedinečnost tkví v tom, že nikde jinde nepotřebujete mít v hlasovém fondu deset hlasů, které by zpívaly, hrály si, dováděly, praly se během hodinového představení navzájem za souladu rukou. Je to koncentrovaný fenomén a kdybych kdysi vrcholově nesportoval, nikdy bych to byl býval neudýchal. Od normálního divadla se liší třeba tím, jak snadno věci v loutkovém divadle mohou lítat.

Co pro tebe znamená Nymburk? Jaké má místo ve tvém nitru? Rád vzpomínáš na dětství v kácovských lesích, ale veškeré tvé aktivity jsou spojené s Nymburkem.

Nymburk pro mě znamená hodně, mám tu rodinu, přátele, svá místa. Mám tuze rád, že je to železniční město a hlavně skautské. Jsem rád, že v něm cítím, v co věřím - První Masarykovu republiku, Přemysla Otakara II., který dělal po Čechách pěkný věci. A myslím, že důležité jsou i obranné valy, ve kterých i neznalec vycítí, že tady byla vždycky dobrá obrana proti novému. Obranu jsem měl vždycky radši jak útok, ale někdy není nazbyt, aby člověk nebyl za hlupáka. Ale divím se, že jsem se do obrany týhletý republiky ještě nepustil. Zasloužila by si- už za ty děti. Co na Nymburku fakt nemám rád, jsou projevy komunismu, se vší podlostí. Divím se, že třeba neproběhla výstava o bourání podloubí na náměstí - co jsem slyšel, bylo to opravdu hnusný.

Jak hodnotíš nymburskou uměleckou scénu, vidíš tady nějaké aktivity, které se vymykají okolním městům?

Myslím, že co se z kultury vymyká okolním městům, tak to je divadlo s prvky loutek. Na to je Nymburk, a to bez vší nadsázky, republiková mocnost. Neznám žádné jiné město naší velikosti, které by mělo šest profesionálních souborů (Hálkovo divadlo je věc jiná). Myslím, že tu je vytvořeno dobré zázemí pro tvorbu kvalitního divadla všeobecně. Tak jako Kutná Hora skýtá dobré zázemí třeba pro kováře. A pokud se jedná o ostatní aktivity, bydlel jsem teďka dva a půl roku v Poděbradech a můžu srovnávat. Myslím, že grantový systém na celý rok pro různá uskupení a jejich projekty má viditelný úspěch a smysl v Poděbradech, kde ho mají. Nymburku by velice pomohl už jen pro tu čitelnost. Prostě mám na granty tolik a tolik peněz, tak ukaž, co chceš a ne, že o smyslu bude rozhodovat jeden úředník nebo jenom rada a zastupitelstvo to už jenom odkejvá. To je špatný a neprůhledný. Tam tomu načas pomohlo i Poděbradské fórum, ze kterého jinak lezou patosy, jako jsem psával v osmnácti, ale svou roční působností na radnici v Poděbradech uvedly v život jiné - průhlednější systémy financování kultury a i s pádem si už coby opozice k ODS stojí za otevřeností radnice k občanům a kupodivu navrátivší vedení na tu otevřenost přistupuje. Což je průlom, který se v Nymburce ještě nestal. A to je výzva.

A na závěr co plánuješ do budoucna?

Do budoucna sobě i vám přeju spoustu nezanedbaných dětí, které se poučí z našich chyb, které teď děláme.

PAVEL FOJTÍK

20.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Specialisté v oblasti zahradnictví TECHNIK DO 25 000 Kč

Specialisté v oblasti zahradnictví TECHNIK DO ZAHRADNICKÉHO PROVOZU. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme: práci v mladém a příjemném kolektivu v rozvíjející se firmě, kariérní postup, balíček zaměstnaneckých benefitů;, , Náplň práce: řízení zahradnických prací, vedení týmu lidí, odborný dohled při expedici rostlin, práce s moderní květinářskou technikou;, , Požadujeme: ŘP a jazykové znalosti výhodou;, , Vhodné i pro absolventy. , Kontaktujte nás osobně na adrese: Semice 329 v době od 7:00 - 15:30 hod. nebo telefonicky Po-Pá od 7:00 - 15:30 hod.. Pracoviště: Montano valtr, s.r.o. - ostrá, 289 22 Lysá nad Labem. Informace: Miloslava Hořánková, +420 773 072 274.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 20 000 Kč

Zubní lékaři bez specializace Zubní lékař bez specializace. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Ambulantní stomatologie sadská s.r.o. - pracoviště, Palackého nám., č.p. 4, 289 12 Sadská. Informace: Nataliya Filip, +420 608 705 313.

Obchod - Obchod Ostatní pomocní pracovníci 18 110 Kč

Pomocní pracovníci obchodního provozu SPECIALISTA ČERSTVÝCH POTRAVIN. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18110 kč, mzda max. 18850 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Popis práce: , * budete nositelem odborných znalostí a rádcem, * poskytovat prvotřídní služby zákazníkům, * doručovat standardy obchodu, * pravidelně kontrolovat dodržování všech rutin, * koordinovat důležité činnosti na svém oddělení, * podpora manažera týmu v rámci řízení lidí na svěřeném úseku, Požadujeme:, * jste odolný/á, samostatný/á a máte chuť přicházet s novými nápady?, * umíte si zorganizovat svůj čas a úkoly?, * rád/a spolupracujete s ostatními a dokážete vyjít kolegům vstříc?, * pracoval/a jste někdy s Wordem, Excelem a e-mailovou schránkou?, , Zkušenosti nemusíte mít velké, rádi Vás se vším seznámíme. Nemusíte být expert - všechno potřebné vás naučíme. Pozice pracovníka obchodního provozu rozhodně nemusí být posledním krokem - podporujeme kariérní růst a váš rozvoj. Při výběru pracovních směn se vám snažíme vyjít maximálně vstříc. Můžete si u nás vybrat i částečný úvazek nebo brigádu. Nemusíte se tedy rozhodovat, co je pro vás nejdůležitější - zda je to rodina, volný čas nebo kariéra. Získáte slevu 10 % na každý nákup v síti Tesco (po 6 měsících). Využijte až 6 dní rekondičního volna na základě počtu odpracovaných let. Můžete se účastnit mnoha aktivit a událostí, které organizujeme pro vás, vaši rodinu i děti. , , Kontaktujte nás e.mailem, osobně i telefonicky v době od 8:00 - 15:00 hod.. Pracoviště: Tesco stores čr a.s. - poděbrady 2, Bílkova, č.p. 270, 290 01 Poděbrady 1. Informace: Bohumila Lukovická, +420 325 622 609.

Obchod - Obchod Obchodní referent 20 000 Kč

Obchodní referenti OBCHODNÍ REFERENT. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: samostatnost, dobré organizační schopnosti a komunikační dovednosti, znalost instalatérského sortimentu výhodou, znalost práce na PC;, , Nabízíme: práci na HPP, zázemí stabilní společnosti, příjemné pracovní prostředí;. Pracoviště: Instalatérské potřeby šátek cz s.r.o., Poděbradská, č.p. 169, 290 01 Poděbrady 1. Informace: Lenka Šátková, +420 733 120 325.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Závěrečné řeči začaly v úterý u Krajského soudu v Praze v kauze údajných korupčních manipulací se zakázkami Středočeského kraje, kde mezi 11 obžalovanými nejviditelněji vyčnívá někdejší hejtman David Rath.
10

Korunní svědkyně v Rathově kauze účet za přiznávané čachry odmítá

Ilustrační foto

Zloději mají pré: začíná sezona

Závěrečné řeči v Rathově kauze: dvojí Ne a jedno Ano

Střední Čechy – Získání zakázek ve veřejných soutěžích bylo férové – a rozhodně bez toho, že by s tím bylo spojeno jakékoli předávání úplatků. V pátek to u Krajského soudu v Praze uvedli souzení manažeři firem dodávajících zdravotnické vybavení Martin Jireš a Jindřich Řehák.

Epidemie je v kraji minulostí, hlásí hygienici

Střední Čechy – Údaje o obětech chřipky nabývají hrozivých hodnot, nicméně příznivou zprávou je, že epidemie se pro obyvatele kraje stala už jen ošklivou vzpomínkou. Páteční vyhodnocení údajů praktických lékařů a pediatrů o počtech pacientů s akutními respiračními onemocněními ukazují na většině území hodnoty hluboko pod hranicí epidemie, za niž se obvykle považuje 1600 onemocnění na sto tisíc obyvatel.

Dálnici D10 u Brandýsa uzavře bourání mostu

Střední Čechy – Se zdržením v kolonách, a to v obou směrech, musí v sobotu navečer počítat každý, kdo chce jet po dálnici D10 v blízkosti Prahy. Během noci by se pak situace měla zklidnit. Ukazuje to zkušenost z minulého víkendu, kdy začalo bourání dálničního nadjezdu u Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi. Nyní má padnout druhá polovina. A stejně jako před týdnem se od sobotní devatenácté hodiny do nedělní deváté ranní počítá úplnou uzavírkou dálnice mezi exity 10 a 14.

FOTO: Právě jsme se narodili

Nymbursko - Přinášíme fotografie miminek narozených na Nymbursku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT