Neuvěřitelnou solidarituprojevili žáci Základní školy z Městce Králové. Školní parlament přišels nápadem, že mezi sebou vyberou peníze a pomohou tím Speciální škole v Poděbradech.

Nápad vznikl podle předsedkyně parlamentu Kateřiny Malinové z deváté třídy už před Vánocemi. „Chtěli jsme prostě pomoci. Jedna naše spolužačka měla ve speciální škole svého bratra, takže jsme se dohodli, že pomůžeme jim. Už na vánoční besídce jsme vybrali něco od rodičů, zbytek jsme dali dohromady mezi sebou a pak jsme se dohodli se školou, co jim vlastně za ty peníze koupíme,“ říká Kateřina.

Vybranou částku, která se nakonec vyšplhala na krásných 3 013 korun, použila škola na nákup takzvané pískovničky. „Je to výborná pomůcka, která umožňuje dětem s těžkým mentálním postižením zlepšovat grafomotorické schopnosti,“ vysvětlila fyzioterapeutka školy Radka Šindílková.

Největší radost z dárku měl Péťa, který je ve třídě čítající sedm nejvíce postižených dětí na tom nejlépe. Pomůcka je ze dřeva, má dvě prosklené desky, obě podsvícené. Na jedné je jemný písek, na kterém si děti mohou vytvářet různé obrazce svými prsty, pod desku je možné například schovat fotografii rodiče nebo zvířátka a děti ji pod pískem hledají. Na druhou desku je možné dát různé barevné obrázky, které jsou lépe viditelné kvůli podsvícení pro zrakově postižené děti.

To však není jediná pomoc, kterou školáci z Městce zorganizovali. „Adoptovali jsme na dálku jednu dívku, přispěli jsme na její vzdělání,“ prozradila skromně Kateřina Malinová.