Dobrý, dobrý, dobrý!!!“
To byla první slova a emotivní reakce Michala Pavelky na to, že si šel hned jako první pro korunku v soutěži Zlatý Ámos. Uspěl totiž v internetovém hlasování a stal se tak celorepublikovým Ámosem sympaťákem pro rok 2012!

Slavnostní odpoledne se konalo v pátek v pražském hotelu Olšanka. Jednalo se už o devatenáctý ročník ankety, ve které se v několika kolech vybírá nejoblíbenější pedagog 
z celé republiky. V posledních letech se nikomu z našeho regionu nepodařilo probojovat do závěrečného klání. Michal Pavelka to dokázal a navíc v něm uspěl. Ze závěrečné šestice soutěžících působil nejklidnějším dojmem a určitě u poroty musel zabodovat 
i svojí volnou disciplínou, kde jeho žáci nejprve o něm zarecitovali básničku a pak s nimi rozezpíval celý sál písničkou z muzikálu Balada pro banditu Zabili, zabili…, kterou odehrál na kytaru, zatímco jeho svěřenci vytvářeli hudební doprovod za pomoci sportovního náčiní. A všichni  zpívali.

Krátce před zahájením odpoledne byl Michal ještě zdrženlivý. „Ne, za favorita se opravdu nepovažuji, nemám k tomu žádný důvod,“ tvrdil skromně.

O jeho třídě, která ho na klání doprovázela, už řeč byla. Zcela jasně to byl nejhlučnější povzbuzovací tým v sále 
a známé vuvuzely v rukách několika městeckých školaček vydávaly tak pronikavé zvuky, že to částečně zaskočilo i zaměstnance Českého rozhlasu, který vyhlášení výsledků přenášel v přímém rozhlasovém přenosu. Celé odpoledne mohli zájemci sledovat přenos na webových stránkách Českého rozhlasu 2.

Právě to učinil také ředitel městecké základní školy Miroslav Čihák. „Sledoval jsem to a samozřejmě mám radost. Michal si zaslouží pochvalu. Opravdu je to hodný kluk, který se dětem hodně věnuje i mimo školu. I když nemáme peněz nazbyt, určitě nějaké najdeme i na jeho odměnu,“ řekl spokojený Čihák.

Zlatého Ámose nakonec získal Michal Mikláš z Gymnázia Zlín, který vyhrál také 
u dětské poroty.

Reportáž z udělování Zlatého Ámose, názory školáků  ze třídy Michala Pavelky, rozhovor s předsedou poroty psychiatrem Janem Cimickým přineseme v pondělí