Neskutečně dobrý pocitzažívá v tědchto dnech studentka poděbradského EKO Gymnázia Petra Korytářová, která se svým projektem s názvem „Pronikněte za zdi“ zvítězila mezi vybranými jedenácti projekty Malé granty společnosti T–Mobile.

Na základě své vlastní zkušenosti, když před několika lety onemocněla leukémií a musela trávit nějaký čas v nemocnici Motol na hematologickém a onkologickém oddělení, ji napadl projekt Pronikněte za zdi. Se svou učitelkou a svými spolužačkami uskutečnily několik návštěv v motolské nemocnici a učily děti na počítači, četly jim pohádky a hrály s nimi hry. Chtěly tak dětem nemocným těžkou nemocí jejich čas strávený nedobrovolně v nemocnici zpříjemnit.

Společnost T–Mobile tento projekt Malé granty uskutečňuje společně se sdružením Aisis už od roku 2007. Za tuto dobu bylo podpořeno kolem 330 projektů, které vymýšlely právě náctileté děti. A mnohé z projektů jsou pro organizátory velkým překvapením jak nápadem, tak promyšleností a zpracováním.

Petryprojekt vyhrál mezi jedenácti nejlepšími nominovanými v celé České republice. Byl určený pro dětské pacienty dětské hematologie a onkologie v Motole. Několik vybraných studentů jezdilo pravidelně do Motola, kde s malými dětmi hráli nejrůznější hry, učili je na počítači a četli pohádky. To současně umožnilo nemocným dětem navázat kontakt se světem venku.

Nápad Petry Korytářové byl umocněn i tím, že sama byla jeden čas pacientkou zmíněného oddělení a jeho prostředí a potřeby malých pacientů velmi dobře zná.

„Podle zadání to byla jediná věc, která mě hned napadla. S paní učitelkou a spolužačkami jsme celý projekt domyslely, obvolaly jsme paní doktorky v nemocnici a psycholožku, která na té hematologii a onkologii působí. Ta nám pomohla celou věc uskutečnit,“ říká vítězka Petra. Musely se prý ještě domluvit s učitelkami v nemocnici, jak nejlépe dětem pomoci.

„Dohodly jsme se tak, že se s nimi vystřídáme na jejich místě jak v učení, tak i v hraní si s dětmi,“ dodává s tím, že v jejich přítomnosti se ulevilo mnohdy i maminkám, které své ratolesti studentkám svěřily, aby si mohly dojít při všech svých velmi těžkých starostech alespoň oddychnout na kávu.

Pocity z celého projektu má prý Petra dobré, jen jí je líto, že na takovém oddělení vůbec děti musí být. „Mně už to tolik nepřišlo, jako mým spolužačkám, které tam se mnou byly. Mám osobní zkušenost, byla jsem tam zažitá, takže jsem věděla, co nás čeká. Holky to měly jako premiéru, takže o hodně těžší.“

Jako odměnu získala Petra šek na deset tisíc korun. Mohla si vybrat, co s penězi bude dělat. Rozhodla se věnovat je do dalšího projektu, na kterém už se prý pracuje.