Už jste také někdy naletěli? Našli ve schránce poutavý lístek na výlet 
a oběd zdarma spojený s předváděcí akcí? Akce tohoto typu a smlouvy na nich uzavírané patří k nejproblematičtějším formám prodeje v republice.

Dokumentaristka a novinářka Silvie Dymáková, která natočila film Šmejdi, iniciovala spolu se spotřebitelským časopisem dTest Petici proti šmejdům. Ta je k podpisu i v Turistickém informačním centru na náměstí Přemyslovců v Nymburce.

Podle nymburského starosty Miloše Petery můžou občané připojit podpis pod petici a za zvýšení ochrany seniorů při nekalém předváděcím a podomním prodeji od pondělí 22. dubna, a to denně od 9 do 18 hodin. „Dokumentární snímek Šmejdi o nekalých praktikách prodejců na předváděcích akcích natočila Silvie Dymáková. V kině Sokol v Nymburce bude k vidění začátkem června," doplnil Miloš Petera.

Film už v kinech běží. „No konečně! Zase po dlouhé době pravdivý dokument o jedné 
z mnoha nekalostí, kterým je ten náš malý český rybníček nakloněný! Myslím, že odteď těm zmetkům nastanou krušné časy. Ono bude úplně stačit, aby tam s těmi staroušky jel jeden jediný mladší příbuzný," ohodnotil film na webu Česko-Slovesnké filmové databáze LiVentura.

Manipulace, nátlak, ponižování a agrese zástupců společností vede k tomu, že si senioři často koupí zboží, které nepotřebují ani nechtějí. Produkty jsou navíc často nekvalitní a nesmyslně předražené. Splácení horentních sum prohlubuje bídu seniorů a je jednou z příčin, proč je na více než 70 tisíc důchodců uvalena exekuce.

„Firmy zneužívají starých lidí a jejich současné situace. Nalákají je na oběd zdarma 
a zároveň je oberou o velké peníze. Znám případ paní, která dá každý měsíc většinu důchodu na splátky za zboží takto nakoupené a na život ji zbyde jen velmi málo," komentuje situaci Pavel Krajčo 
z Nymburka, který petici podepsal.

Skryté kamery zachytily ve snímku Šmejdi drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory.