Schválená stavba Domu pro seniory v ulici V Kolonii je proti mysli signatářům Petice za hospodárné využití pozemku. Ti chtějí revokovat usnesení o schválení výstavby. Namísto přízemního komplexu prosazují vícepodlažní dům.
„Smyslem je opravdu hospodárné využití pozemku, jak stojí v názvu petice. Jedním z důvodů petice bylo, aby se lidé o chystané stavbě dozvěděli a rozpoutala se kolem toho diskuze. Nechceme v tomto místě navrhovanou stavbu, nehodí se sem,“ říká jeden ze signatářů petice a člen Komise pro rozvoj města Jan Ritter mladší.
Pravdou je, že tato komise stavbu nedoporučila a radní také stavbu neschválili. Ta prošla hlasováním až na únorovém zastupitelstvu.
Někteří zastupitelé ovšem stáli proti stavbě s tím, že komise by nemusely vznikat, když na jejich názor nebude brán nakonec zřetel. „My jsme to projednávali v radě a bylo nám doporučeno Komisí pro rozvoj města, abychom tuto nabídku neakceptovali. Nesouhlasí se stavbou v této podobě. Já bych jim důvěřoval, jinak by komise neměly smysl. Proto jsme je ustanovili, aby nám odborníci poradili ve věcech, kterým nerozumíme,“ bránil se projektu zastupitel a radní Jiří Kuhn.
Projekt Domu pro seniory s pečovatelskou službou byl ale ve finále schválen. Na základě tohoto rozhodnutí vznikla Petice za hospodárné využití pozemku v ulici V Kolonii. „Na tomto pozemku by měl stát vícepodlažní dům, který jasně definuje velkorysý uliční prostor a mimo jiné vytvoří potřebnou bariéru mezi obytnou čtvrtí a železniční tratí s přilehlým areálem ŽOS Nymburk. Pokud nyní nejsou příznivé podmínky pro realizaci vhodné stavby, je na místě jakékoli akce zatím odložit,“ je psáno také v petici.
Jan Ritter to doplňuje: Pro mě je tam důležitá komunikace s uličním prostorem a to návrh firmy neumožňuje. Jsem jednoznačně pro vícepodlažní budovu, která do tohoto místa patří. Je důležité, jak se zde využije pozemek. Patra násobí jeho využití.“
Podle místostarosty Zdeňka Vocáska, který stojí za stavbou, je škoda, že lidé kolem dnešní petice nepřišli a nevyjádřili svůj názor na inkriminovaném zasedání zastupitelstva. Podle pravidel je totiž možné diskutovat se zastupiteli i v průběhu projednávaného bodu. „Nepřišli na zastupitelstvo, kam jsme pozvali zástupce firmy. Mohli jsme to zkrátka řešit na místě. Tato sociální služba ve městě chybí, já jsem pro. Vyžaduji ale po firmě širší opodstatnění záměru a jasné vyslovení cenové politiky. Veřejnost v tomto směru nemá dostatečné informace,“ je si vědom místostarosta Zdeněk Vocásek.
Podle jednatele Bety Jeana – Michela Kollyho je navržené bydlení pro seniory přirozenější, než to klasické. Prosazují osobnější bydlení před pokojovým, kde jsou senioři umístěni například po dvou. „Staří lidé v těchto domovech žijí vlastně na chodbách, vypadá to tam jako v nemocnici. Nelze skloubit kvalitu života seniorů s výškovou budovou. Tuto kombinaci neuznáváme. U nás je na prvním místě člověk,“ řekl na zastupitelstvu jednatel Jean – Michel Kolly.
Pokud by mělo dojít k revokaci usnesení, musí někdo ze zastupitelů podat návrh na změnu rozhodnutí. Nejbližší zasedání je 21. května.
Na sociální síti Facebook vznikla komunita s názvem Za Nymburk krásnější, kde je možné petici podpořit. „Facebooková stránka Za Nymburk krásnější vznikla jako drobná občanská iniciativa, která rozhodně není spojena pouze s peticí. Naším cílem je otevřít diskuzi na téma architektura a urbanismus v Nymburce. Poskytnout občanům prostor k diskuzi a zároveň i k daným tématům nabídnout odborné hledisko, například formou přednášek. Cítíme, že takovéto aktivity v Nymburce zásadním způsobem chyběly a chybí. Nejsme proti všemu, ani proti všem, ale zároveň vnímáme jako důležité, jakým směrem se naše maloměsto bude dále ubírat,“ uvedl Jan Červinka, který je zároveň členem petičního výboru.