Státní fond životního prostředí (SFŽP) otevírá svou náruč a ze 135 miliard, které má k dispozici od Evropské unie, chce v rámci nového operačního programu obcím pomoci v jejich bolístkách. Podmínkou získání peněz je však podle náměstka ředitele Fondu Leo Steinera, který ve čtvrtek uskutečnil svou návštěvu Milovic kvůli semináři na toto téma, důkladné zpracování žádosti.

Milovice, Lysá nad Labem, Vestec, Křinec, Poděbrady, ale i další obce mají možnost požádat o peníze například na nový sběrný dvůr, ochranu přírody nebo na protipovodňová opatření z Evropských fondů pomocí nového Operačního programu životního prostředí. „Program je zajímavý hlavně pro veřejnou správu, ale žadatelem může být kdokoliv. Zhruba čtyřicet procent prostředků jde na vodohospodářskou infrastrukturu,“ uvedl náměstek Steiner. Podle něj 10. října končí výzva k podání žádostí na dotace k projektům, které se zabývají likvidací odpadů a starých zátěží.

Tuto výzvu chtějí využít například Milovice, ale také Lysá nad Labem, které se chystají vystavět nový sběrný dvůr. „Dáváme dohromady všechny podklady a do 10. října to chceme stihnout,“ ubezpečil starosta Lysé Jiří Havelka.

Nová výzva operačního programu se týká protipovodňových opatření a žádosti o dotace mohou obce posílat do 13. listopadu. Poděbrady už požádaly o dotaci ministerstvo zemědělství. Podle starosty Jozefa Ďurčanského chce město projekt dovést do konce tohto roku k vydání územního rozhodnutí. „Samozřejmě, že prověříme i možnost získání financí ze státního fondu,“ uvedl.

Vedle Poděbrad byl povodněmi v roce 2006 nejvíce zasažený Vestec. I ten má možnost zvážit žádost o dotační peníze z Operačního programu životního prostředí.