Nemocnice by ráda co nejdříve zakoupila takzvané vysokoprůtokové oxygenerátory, které mohou covidovým pacientům pomáhat s dýcháním při plném vědomí a dosáhnout toho, že někteří z nich nakonec nemusí být připojeni na umělou plicní ventilaci. Jeden generátor kyslíku vyjde na 180 tisíc korun a nemocnice jich potřebuje zakoupit co nejvíce. Proto v úterý vyhlásila veřejnou sbírku. „Chceme dát šanci co nejvíce pacientům poprat se s nemocí covid-19. Nyní těchto přístrojů není dost pro všechny, kteří je potřebují. Státní hmotné rezervy a kraj už nemají kde brát,“ vysvětlila žádost o pomoc jednatelka nemocnice Nela Gvoždiaková. Peníze se shromažďují na transparentním účtu 123-729550277/0100.

Během 24 hodin přibylo na účtu více než 70 tisíc korun. Celkový stav před čtvrtečním polednem ukazoval částku přes 80 tisíc korun. Jednou z prvních obcí, která na účet poslala 15 tisíc korun, byly Budiměřice. Starosta Marek Merhout se podle svých slov velmi rychle prostřednictvím aplikací domluvil se zastupiteli, kteří s tímto krokem souhlasili. „Shrnul bych to do věty: Neděkujte, my děkujeme. Víme, jak je situace složitá. Jsme si vědomi toho, že řada našich obyvatel byla v péči nymburské nemocnice, ne vždycky to s koronavirem dobře dopadlo,“ uvedl starosta Budiměřic. Ten chce ještě propagovat sbírku na stránkách obce na sociální síti. „Věřím, že se ke sbírce připojí i někteří místní,“ doplnil Marek Merhout.

Výzvu některým kolegům na okrese poslala také starostka Kounic Miroslava Sochorová. Darovat nějakou částku se rozhodlo okamžitě první den celkem šest obcí včetně městystu Kounice. „Zatím bych je nerada jmenovala, ještě to chtějí projednat ve svých zastupitelstvech. Předběžně však máme přislíbenou částku převyšující 100 tisíc korun,“ konstatovala starostka Kounic. Sama navrhne za jejich městys darovat částku 15 tisíc korun.

Zmíněné generátory kyslíku jsou mobilní přístroje na stojanech. Přesný popis funkcí a zapojení je možné si prohlédnout na videu, která sdílí nemocnice na svých stránkách na Facebooku. „Tato metoda snižuje riziko vzniku komplikací a díky ní se mohou lékaři při léčbě pacientů vyhnout použití umělé plicní ventilace. Zatímco při napojení na umělou plicní ventilaci musí být pacient uveden do umělého spánku, při využití vysokoprůtokového oxygenerátoru je zcela při vědomí, a přitom dostává velké množství kyslíku do plic,“ vysvětluje jednatelka nemocnice. Zdravotníci tak jsou schopni nechat pacienta dýchat vlastními silami, ale zároveň mu dodávat dostatek kyslíku, aby se nedusil.