Alena Smolíková začala doma zkoušet cvičit psy, než se dozvěděla, že existuje takový sport. „Na začátku jsem pokusy odstartovala se svou labradorkou, s ní jsem také byla na prvních závodech,“ vzpomíná na start slečna Alena. Rok nato si pořídila kolii Keysi, která převzala štafetu závodnice na dalších sedm let.

Jedná se o naprosto individuální sport, který v České republice není téměř vůbec známý. „Sport není moc rozšíření mezi pejskaři, natož mezi ostatními lidmi,“ vidí situaci Dog Dancingu Alena. Přitom se stačí prý jen přihlásit na závody. U nás již byl založen oficiální klub Dog Dancing ČR, ale není povinné být členem. Alena samozřejmě členkou je. Na závody pro představu laiků jezdí pouhých asi dvacet českých pánů s pejsky.

Jak se vlastně Aleně spolupracuje s parťačkou Keysi? „Keysi je ovčácké plemeno, které je vyšlechtěno pro práci s člověkem, takže ona se mi snaží vyhovět. Není pak těžké s ní cvičit,“ vysvětlila psí povahu cvičitelka.

Za sedm let už spolu absolvovaly nespočet závodů. Kolem čísla sedm se pohybuje počet titulů mistryně republiky a loni v Holandsku zvítězily na mistrovství Evropy. „V červnu se chystáme do Dánska na první mistrovství světa,“ těší se Alena s Keysi.

Jak vlastně vypadá příprava na samotné vystoupení? Naučit psa jednotlivé cviky trvá přibližně rok. Poté následuje výběr sestavy a volba hudby k ní je prý výhradně na páníčkovi. „Keysi hudbu v podstatě nevnímá, řídí se hlavně mými povely, výběr hudby je spíš pro mou orientaci, “ říká cvičitelka Alena, která musí jejich pohyby a cviky sladit na skladbu. V Birminghamu zvítězily se skladbou I Need a Hero od Bonnie Tyler. Do Dánska jim oběma přejeme hodně štěstí!

ALENA SMOLÍKOVÁ (23) z Jaroměře je členkou nymburského klubu Letající psy pro nadšence do kynologie. Zvítězila spolu s fenkou border kolie Keysi (7,5) mezinárodní závod Crufts 2010. Aleně zbývá poslední rok studia na České zemědělské univerzitě v Praze. Sportu se závodně věnuje osm let.