Prodávat chovatelské potřeby se dá různě. Vezměme si to nejběžnější, krmivo řekněme pro pejsky. Zákazník může nakoupit takzvaně zajíce v pytli, tedy granule s nevyhovujícím složením, a hned má problém: jeho miláček má alergickou reakci typu zažívacích potíží, svědění atd. Co pak? Nejlépe je mít vyhlédnutou prodejnu, kde pracuje odborník, který dokáže skutečně fundovaně poradit. Takový je právě Čumákov.

Strategické místo ve Zbožské ulici v Nymburce, hned naproti veterinární klinice Socrates, nezvolili majitelé firmy s chovatelskými potřebami s rozverným názvem Čumákov náhodou. Stejně jako odbornou vedoucí  prodejny Pavlu Vokřálovou. Poněvadž ona je člověk na svém místě. Je vystudovanou bakalářkou 
v oboru Kynologie a má pětiletou praxi z neziskových organizací s výcvikem psů pro postižené. O psech včetně jejich správného   stravování toho ví tedy opravdu hodně a může zákazníkům nabídnout přidanou hodnotu v podobě odborné individuální konzultace při nákupu třeba právě granulí.

„V rámci studia kynologie jsem si prošla důležitými předměty, jako je  výživa psů, mikrobiologie, parazitologie nebo kinetika. To se mi moc hodí, protože stejně jako lidé mají psi zdravotní problémy, jsou třeba na něco přecitlivělí a je nutné umět rozpoznat, 
v čem problém vězí. Tím, že mám přehled o různých typech granulí, vyznám se ve složení, a zároveň mám zkušenosti s řadou pejsků, dokážu zákazníkům dobře poradit," říká Pavla Vokřálová. Kdo ji poslouchá, nepochybuje o tom, že se jí tímhle zaměstnáním splnil sen, že jím žije.

Co v obchodě, který vede, určitě nenajdete, je levné a nekvalitní krmivo, které se běžně prodává například v supermarketech. „Máme tu pouze granule, které máme vyzkoušené na svých psech. Zároveň čerpám ze zkušeností našich zákazníků, pro mě je důležité, když se lidé vracejí 
a řeknou mi  svůj „psí" nebo „kočičí" příběh," vysvětluje se zápalem Pavla Vokřálová.

Ono to totiž není jen tak. Jen přejít z jednoho druhu krmiva na jiný může přinést nečekaný problém, kdy pejskovi nová strava nesedne. Dozvíte se, že první chyba je změnit krmivo naráz, zvláště přešlechtěná plemena s tím zápolí. 
V Čumákově se vás na vše kolem vašeho chlupatého kamaráda vyptají a pak vám pomohou vybrat granule s nejvhodnějším složením. Věděli jste, že je dnes řada pejsků, kteří jsou alergičtí na lepek, a tudíž potřebují „bezlepkovou" stravu jako my lidé?

Není to jen krmivo pro psy nebo kočky, co může zvířátkům uškodit,  jsou to i šampóny, prostředky proti parazitům včetně obojků proti klíšťatům atd. I s tím vám dokáží v Čumákově poradit. „Pro nás je důležité, aby byl spokojený pes. Když z něj vyzařuje pohoda, přenáší se zákonitě na jeho páníčka  
a vlastně celou jeho rodinu. 
A o to nám jde," říká na závěr našeho exkurzu do světa domácích mazlíčků Pavla Vokřálová.   

Tak až půjdete se svým pejskem třeba z veteriny, stavte se v Čumákově pro dobrý pamlsek, který Pavla Vokřálová nazývá „bolestným". Váš miláček se uklidní a vy si zatím budete moci se zkušenou vedoucí popovídat o všem, co se vašeho chlupatého potěšení týká.