Obavy z úniku čpavku nebo jiné technické závady na rezavém zařízení strojovny chátrajícího zimního stadionu jsou snad částečně zažehnány. Město vypíše výběrové řízení na koupi repasovaného chlazení, které má zajistit alespoň klidný průběh příští sezony.


„Pokud se nic neudělá, může strojovna v půlce sezony přestat chladit. Vypadne z jakéhokoliv důvodu,“ řekl zástupce firmy Chladmont Vladimír Kvapil, který na zimáku provádí revize zařízení.


Ten nabízel městu repasované chladící zařízení za více než 3 miliony korun, které má záruku údajně 10 let.


Jen o spolehlivost ale zdaleka nejde. Řada lidí obeznámených se situací a obyvatelé domů v okolí stadionu se především bojí havárie čpavku. Podle Poděbraďáka Romana Vlasáka, který se přihlásil do diskuze na zasedání zastupitelstva, je právě bezpečnost na prvním místě. „Jestli je provoz v současnosti alespoň trochu riskantní, musí to město řešit,“ vyslovil rozšířený názor Vlasák.


Starosta Jozef Ďurčanský prý hledá možnosti, jak náklady na udržení příští sezony minimalizovat. „Nechci stavět složitý překlenovací můstek, chci jen najít nejlepší řešení,“ uvedl na zasedání Ďurčanský.


Chladmont nabízí zařízení, které by prý posloužilo i v budoucnosti. Podle místostarostky Jiřiny Soukupové však není jeho nabídka nejvýhodnější. „Z dodávky firmy využijeme do budoucna třetinu zařízení. Z vložených tří milionů bychom použili zařízení jen za milion,“ uvedla Soukupová.


Zastupitelé tedy odsouhlasili vyhlášení výběrového řízení. Do něj se může Chladmont přihlásit.

Zimní stadion by měl být do pěti let součástí komplexního sportoviště, kam bude patřit i bazén a hala na basket.

Zimní stadion jako součást sportovního komplexu na Ostende

Poděbrady vybraly v únoru variantu, jak má vypadat sportovní areál v lokalitě na Ostende. Jeho součástí bude i zrekonstruovaný zimní stadion. Do multifunkčního sportoviště by měl patřit i bazén, kuželna či tělocvična. „Využili bychom prostoru zimního stadionu a do celého půdorysu vestavěli patro, sloužící jako tělocvična na míčové hry,“ řekl architekt Miloš Mlejnek.

Bazén by stál na dnešním místě nafukovací haly. „Bude mít čtyři dráhy dlouhé 25 metrů, výřivku pro nejmenší se skluzavkou. Ale i divokou řeku, chrliče a částečně venkem vedený tobogán,“ poodhalil architekt. V současnosti probíhá výběrové řízení na zpracování projektu. „Poté zažádáme o stavební povolání a dotaci Evropskou unii. S pracemi by se mohlo začít příští rok,“ míní místostarostka Jiřina Soukupová. Náklady na stavbu komplexu se odhadují na 270 milionů korun.