Odhalení památné desky 216 židovským obětem holocaustu z řad tehdejších Poděbraďáků pokračovalo židovskou slavností na Zámku.

Událost, která se před desítkami let v Poděbradech stala, je připomenuta i na jednom z kamenných sloupů v Památníku obětem holocaustu na okraji Jeruzaléma. Od neděle si je mohou připomínat i místní. „Je důležité připomínat si mrtvé, protože oni už se připomenout nemohou,“ řekl k vedení města i zástupcům církví v Poděbradech a některým poslancům František Banayi, předseda Židovské obce Prahy.

V Poděbradech žilo a pracovalo 216 židovských obchodníků, básníků i spisovatelů včetně rodičů Franze Kafky. Mezi nimi také dvanáct dětí, nejmladším bylo pět let, bylo odvezeno do Terezína a dále. Nikdo se nevrátil. Židovský hřbitov v Poděbradech se následně dočkal rozebrání a rozprodání.

„Židé byli odjakživa velmi pracovití a cílevědomí lidé, často úspěšní, což se stalo těm průměrným a hloupým lidem v jejich okolí trnem v oku. Bohužel vítězila hrubá síla,“ podělil se o svůj pohled do minulosti v projevu starosta Poděbrad Ladislav Langr.

K památné desce, kterou vytvořila místní výtvarnice Radka Folprechtová, mohou lidé přijít na místo před Základní školou Na Valech v Husově ulici, kde původně stála synagoga. „Lidé si sem mohou přijít položit kamínek s přáním dle tradice, už dnes ho má jedna paní s sebou,“ prozradila Jana Uhlířová z Církve bratrské, díky níž se také akce uskutečnila.

O tom, že není správné zapomínat na špatnou minulost, aby se neopakovala, promluvila z vlastní zkušenosti pamětnice Ludmila Halerová.

Kazatel Církve bratrské Petr Geldner pozval přítomné na program na zámeckou zahradu a do divadla Na Kovárně, kde se hrálo židovské divadlo, zněla židovslá duchovní i neduchovní hudba a tančili se tradiční židovské tance.