Město vypsalo výběrové řízení na svoz odpadu ve městě. Po konkurzu na zeleň, kde technické služby (TS)pohořely a zakázku dostala především firma Zahrada nad Metují, je tak docela možné, že technické budou ve finále muset prodat popelářské vozy. Už teď je jasné, že nejsou se svou nabídkou nejlevnější.

Na posledním zasedání zastupitelstva došlo k ostré přestřelce mezi zastupitelem a členem komise pro výběr firmy na odpady Zdeňkem Součkem a vedoucím odboru životního prostředí Jindřichem Vondrou. Souček se pídil, kdo rozhodl, když on je členem komise, která měla vhodnou firmu vybrat. „Povolali jsme narychlo 5 náhradníků a ti rozhodli. Je to legální cesta,“ řekl překvapenému Součkovi Vondra.

Ten se ohradil, že v takové komisi nemusí být. „Proč jste mě nezavolali? Nikomu tady nebudu dělat šaška,“ prohlásil zastupitel Souček. Vondra se následně omluvil a znovu zopakoval, že postupoval legální cestou. „Udělali jsme, co jsme udělali,“ zaznělo z jeho úst poněkud arogantní, ale politiky používané zaklínadlo.

Co se dá tedy z dané situace vyvodit. Vládnou v Poděbradech úředníci?

„Zpochybňuji výsledky komise!" zakončil rozpravu rezolutně Souček.

Starosta Jozef Ďurčanský rozhodl o svolání nové komise, která rozhodne o tom, kdo bude v lázeňském městě vyvážet popelnice. Technické mají opět namále.

Město znovu svolá komisi, která vybere nejvhodnějšího kandidáta na svoz odpadu na území města. Do výběrového řízení se přihlásily 3 firmy. „Je otázka, jestli nechat odpady technickým službám nebo vybrat nejlevnějšího žadatele,“ lehce rozklíčoval otázku vhodného kandidáta starosta Jozef Ďurčanský s tím, že je těžké v takovém případě zohlednit TS. Technické nabídly cenu 59 milionů, jedna z firem 30 a druhá 75 milionů. „Jde o ceny na čtyřleté období a týkají se komunálního a tříděného odpadu a vývozu košů,“ objasnil Ďurčanský.

Kdyby TS přišly i odpad, zbyly by jim ve městě už jen úklid a veřejné osvětlení. Pro vedení TS by to znamenalo další propouštění. „Pokud bychom nezískali zakázku na odpad, musel bych propouštět,“ řekl jednatel TS Josef Martinic.