Poděbradští skauti od nejmladších po nejstarší vychutnali slavnostní 
a zároveň přátelsky uvolněnou atmosféru sobotních oslav sta let trvání českého skautingu. Pamětní javor přijeli spolu se skauty zasadit starosta Poděbrad Ladislav Langr a první místostarosta Ivan Uhlíř.

Poděbradské světlušky, vlčata, roveři, skautky, skauti 
i odlskauti dopoledne pozdravili českou vlajku, zazpívali skautskou hymnu při slavnostním nástupu a vyslechli shrnutí vývoje místního skautingu z úst vůdce Střediska Krále Jiřího Poděbrady Petra Váchy.

Hlavně dospělí na dlouho zakotvili na bohaté výstavě 
o pestré minulosti poděbradského skautingu, debatovali nad fotografiemi a nacházeli záznamy v táborových kronikách ještě psané a kreslené jejich vlastní dětskou rukou.

Děti si vysloužily výroční placičku a pamětní lístek za zdolání soutěžní cesty inspirované historickými mezníky českého skautingu. „Na první tábor v roce 1912 jeli skauti 
s kárkou, na kterou naložili vše potřebné k postavení tábora," uvedl skaut úkol na prvním stanovišti. A tak musel soutěžící naložit celty, nářadí i bandasku a lékárnu na kárku a objet s nákladem určenou trasu a opět náklad vyložit.

Jinde poskytovali první pomoc, jako pomáhali skauti na barikádách po úrazech třeba kamenem. Když po poledni naplno vysvitlo slunce, zapojila se i příchozí veřejnost. 
V teepee si pak mohli dát čaj 
a přispět na stavbu školy v Africe.