Důmyslné při využívání a zároveň krásné na pohled.

To jsou laicky řečeno hlavní kritéria objektů, které se mohou hlásit do soutěže 
o Středočeskou stavbu roku. „Cílem soutěže je seznámit nejširší odbornou i laickou veřejnost s úrovní českého stavitelství a architektury. Soutěž je vypsána na podporu kvalitních realizací staveb se snahou ocenit společné úsilí investorů, projektantů a dodavatelů," říká Pavla Klocová z Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která je jedním z hlavním organizátorů soutěže.

Tedy do současného ročníku už se přihlásit nelze. Hlasování o letošní regionální stavbu roku je už v plném proudu a může jej ovlivnit každý, kdo klikne na stránky stavbaroku.cz. Přímý odkaz na stránky se dá nalézt i na oficiálních stránkách města Poděbrady.

Proč právě poděbradské stránky odkazují na tuto soutěž? Přímo v tomto městě nebo jeho blízkém okolí se nachází tři stavby, které jsou v tomto ročníku za Nymbursko nominovány.

Zatím nejlépe si v hlasování veřejnosti, které trvá jen do konce října, vede za Nymbursko provozní objekt firmy Norwit s.r.o., situovaný na okraji obce Písková Lhota. Jeho autorem a projektantem je architekt Milan Matyáš. Od veřejnosti získal ke včerejšímu dni 1 358 hlasů.

287 hlasů má na svém kontě nedávno zprovozněný most přes Cidlinu za Libicí nad Cidlinou. Pouze 21 hlasů řadí spíše mezi outsidery bytový dům stojící v Lázeňské ulici 
v Poděbradech.

Hlavní ceny rozdělí odborná sedmičlenná porota. Nicméně udělena bude i Cena veřejnosti, kterou může hlasováním ovlivnit kdokoliv.