Děti s mentálním nebo fyzickým postižením z denního stacionáře se v září příštího roku přesunou sice jen o pár metrů, do vedlejší budovy bývalých sklárenských ubytoven, zato do nově zrekonstruovaného patra, které bude celé jejich. Ředitel Handicap centra Srdce, o. s. Michal Šmíd, který vybojoval nejen dotaci, přislíbil, že si děti své patro vyzdobí.

Opravy prvního patra, na které sdružení získalo dotace tři miliony korun z evropských sociálních fondů, začínají před Vánocemi výměnou oken v prvním patře. Následovat bude vybourání příček a nové rozvody. „Stavební práce bychom chtěli dokončit do konce června, během léta vybavíme a zútulníme interiér a od září otevřeme nový denní stacionář,“ plánuje Šmíd.

Denní stacionář funguje od roku 1995 a dnes do něj dochází 15 dětí a těch, kteří se nedokáží zapojit do pracovní činnosti. Věnují se volnočasovým aktivitám jako je zpěv, různá tvorba a specifické formy terapie.

Dvaadvacet pracantů se spolu s chráněnou dílnou už přesunulo do přízemí nové budovy, kde vyrábí vonné svíčky a mýdla nebo doplňky v textilní dílně, což je především ženská doména. Muži se s chutí zapojili do kompletací drobných součástí do aut, které jim poskytly automobilky. "Naše chráněná dílna v současnosti umožňuje nabídnout práci ještě asi třem lidem," otevírá možnost další spolupráce ředitel.

Přestože jsou přízemní prostory ještě nedoladěné, veselá nálada a vánoční výzdoba v nich dotváří příjemnou pracovní atmosféru. Vždyť si tu všichni prožili krušnější chvíle, když se zapojili do úklidu povodní v roce 2006.