Město od začátku podporuje záměr skupiny podnikatelů v čele s Pavlem Loudou o obnovení podniku skláren. Nejdříve se mluvilo o půjčce 50 až 100 milionů korun ze strany města, aktuálně chce město vstoupit do nové společnosti jako partner podnikatelů.

„Z posledního jednání vzešel závěr, že město by mělo být jedním z partnerů nově vzniklého podniku. Zastoupení by mělo v orgánech společnosti a mělo by tak pod kontrolou i finance,“ řekl starosta Jozef Ďurčanský.

Tento záměr ovšem musí projednat nejprve zastupitelstvo, které je svoláno na neděli 30. listopadu.

Podle Pavla Loudy, zástupce podnikatelů, by mělo město 1. prosince předložit oficiální stanovisko. „Jsme za jakoukoli pomoc rádi, důležité pro nás je, že město nás podporuje,“ řekl Pavel Louda za podnikatele.

Všechno na sebe pěkně navazuje, a tak hned 2. prosince se sejde poprvé věřitelský výbor, kde chtějí podnikatelé učinit nabídku odkoupení skláren.
Na druhé schůzce věřitelského výboru se údajně rozhodne, komu se nejdříve zaplatí. „Čím dřív se sklárny prodají, tím lépe pro bývalé zaměstnance. Budou mít větší naději na vyplacení mezd,“ uvedl šéf odborářů Jaromír Žatečka.

Sklárny jsou od října v úpadku a v rukou insolvenčního správce. Skláři rozvazují pracovní poměr z důvodu nevyplacení mzdy. „Na pracovní úřad se přihlásilo od středy kolem 180 lidí z poděbradských skláren,“ řekl Pavel Krpálek z úřadu práce.