Osudný den se údajně blíží. Den, kdy dělníci naposledy odpíchnou svoji šichtu a definitivně se za nimi zavřou vrata fabriky.

Stovky lidí se tak ocitnou bez práce. Někteří z nich spojili valnou část svého života právě s poděbradskými sklárnami.

Podle neoficiálních informací má být dnem D už zítřek. „Všechno je připravené na odstávku. Čekáme to každý den. S kolegy si voláme, jestli máme ještě chodit na další směnu,“ řekla jedna ze zaměstnankyň skláren, která si nepřála být jmenována.

Vedení firmy, ani odbory oficiální konec výroby nepotvrdily. „V těchto chvílích probíhají jednání. Informaci o tom, že by poděbradská pobočka měla skončit už ve středu, v tuto chvíli nemám,“ řekl v pondělídopoledne mluvčí společnosti Porcela Karel Samec.

Odpoledne pak poslal mail, v kterém oznámil že od 15 hodin začalo další kolo jednání mezi věřitelskými bankami a akcionáři o řešení situace. „Prozatím je předčasné vyvozovat jakékoliv konečné závěry,“ uvedl Samec.

Právě pod Porcelu v současné době poděbradské sklárny patří. Firma má ale stamilionové dluhy. Trpělivost dochází dodavatelům energií. Už na konci minulého týdne firma ČEZ symbolicky na hodinu přestala do skláren dodávat elektřinu.

Konkrétní informace o katastrofickém scénáři nemá ani odborový předák poděbradských skláren Jaromír Žatečka. „Víme, že situace není dobrá. Dělníkům říkám, aby nepřestali pracovat, protože tím by to položili sami. Konkrétní informace o dalších krocích vedení zatím nemám,“ uvedl Žatečka.
I podle jeho slov by ale středa měla být klíčovým dnem. „Do středy bychom od vedení chtěli slyšet jasné slovo, co dál,“ poznamenal odborový boss.

Okamžité zavření podniku by nadělalo spoustu vrásek na čele také Úřadu práce v Nymburce. Ten se bližší informace o situaci v poděbradských sklárnách také marně snaží získat. „Bohužel stále mlží. Pokud by však došlo k zavření podniku, byl by to malér,“ neskrývá rozpaky nad postojem vedení Porcely Pavel Krpálek z nymburského úřadu práce.

Podle jeho slov by byl problém motivovat k novému zaměstnání lidi, kteří jsou se sklárnami spojeni po desítky let a v současné době jim už příliš času do důchodu nezbývá.

Poděbradské sklárny začaly svůj provoz v červnu 1877. Poprvé v nich byl zastaven provoz kvůli dluhům v roce 1886. O sedm let později získal sklárny Josef Inwald z Vídně a firma prosperovala a rozrůstala se. Na přelomu století byla vybudována leptárna a brusírna. Od roku 1927 firma vyrábí olovnaté křišťálové sklo.

Během krize v 30. letech se firma zhroutila a továrna měla být dokonce srovnána se zemí. K tomu však naštěstí nedošlo. Během II. světové války byla sklárna převedena na výrobu pro válečné účely a upadala. Navíc v roce 1941 požár výrazně poškodil jednu ze dvou pecí.
K výrazné obnově a modernizaci došlo v padesátých letech. Vznilkl obrovský koncern závodů v Čechách a na Moravě pod názvem Sklárny Bohemia Poděbrady.

Ten se rozpadl na menší podniky po roce 1989. V roce 1993 byly sklárny privatizovány, od roku 1999 jsou součástí skupiny Bohemia Crystalex Trading.