Atmosféra nejistoty a odevzdanosti panuje v těchto dnech v poděbradské sklárně. Mezi zaměstnanci totiž koluje „zaručená zpráva“, že se celý podnik bude zavírat. To však zatím vedení ani odbory neportvrdily.

„Říká se, že se bude muset zastavit výroba a my všichni půjdeme. Čekáme každým dnem s nejistotou, jak dopadneme. Buď nás propustí, protože se snižují stavy, nebo půjdeme všichni,“ obávají se někteří zaměstnanci.

Od začátku tohoto roku propustila sklárna v Poděbradech podle odborového předáka Jaromíra Žatečky odhadem sto lidí. „Nebylo to ale nijak hrozné. Ti, co nebyli v důchodovém věku, už našli práci,“ sdělil Žatečka. Zprávu o zavření podniku však nepotvrdil ani nevyvrátil. „Vedení nemáme v Poděbradech, protože patříme pod Porcelu. V Německu také zůstaly sklárny prázdné a lidé odešli od rozpitého piva a rozjedené svačiny. Je ale pravda, že tu panuje atmosféra odevzdanosti,“ reagoval na otázku, zda zavření hrozí.

V těchto dnech ale prý sklárna vyrábí a žádné hlasy o tom, že by to bylo jinak, nejsou. „Pracuje se na jedné peci, druhá je zatím zakonzervovaná. Záleží velmi na odbytu a na tom, jak zákazníci platí,“ dodal Žatečka.

Vedení Porcely však podle tiskového mluvčího Karla Samce prýv žádném případě s rušením provozu v Poděbradech nepočítá.

„Ta informace se nezakládá na pravdě. Restrukturalizace podniku probíhá podle plánu tak, jak jsme už v tisku zveřejnili,“ uvedl Samec s tím, že v posledních několika dnech stoupá nervozita ve více závodech Porcely kvůli propouštění zaměstnanců.