Formulku „rozklikávacího rozpočtu" obrací v ústech poděbradští zastupitelé asi už třetí veřejné zasedání a zatím tuto možnost berou na vědomí.

Co se pod heslem vlastně skrývá? „Jedná se o možnost pro veřejnost, sledovat změny v obecním rozpočtu on-line," osvětlil zdánlivě jednoduše zástupce firmy, která by takový „rozklikávací rozpočet" jako počítačový program zhotovila pro Poděbrady.

Přestože zastupitel Václav Michl, který s nápadem na zastupitelstvo přišel, žádá zjednodušeně pouze zveřejňovat soubory zaplacených faktur městem, aby měli lidé jasnou představu o hospodaření města, věc se má komplikovaněji.

Poděbrad by se týkala složitější, tedy dražší varianta, protože nemají pro on-line účastnictví základy.

ozklikávací rozpočet na internetu existuje pro český státní rozpočet, ale nejnovější pro rok 2011. Stejně tak v grafech, číslech a tabulkách zájemci nahlédnou do rozpočtů měst 
a obcí na webu rozpocetobce.cz včetně Nymburka a Poděbrad. Hodnoty jsou zveřejněny opět zpětně, a to od roku 2000 do 2011.

Denně aktualizovat databázi investic, výdajů a příjmů města by znamenalo navýšení zaměstnanců, nákup systému a co ve výsledku řekne podrobné účetnictví běžnému člověku? Vyplatí se minimálně čtvrtmilionová investice do podrobného zveřejnění hospodaření města široké veřejnosti on-line? Nebo stačí to, co se dozví ze zastupitelstev, pokud je to vůbec zajímá.

„Umožníme lépe se orientovat 
v rozpočtech obcí 
a díky tomu průběžně sledovat a ovlivňovat související rozhodnutí svých zástupců, což přispěje ke snížení korupce… " rozpocetobce.cz

Zastupitelé zatím nerozhodli, velkou podporu ale návrh zatím nenašel. Co na nápad říkají naši čtenáři? Hlasovat mohou v anketě pod článkem.