Zda bude růže opravdu rudá, jako barva kardinála, se ukáže až na jaře. Miloslav Kardinál Vlk svou růži do zámeckého rozária v Poděbradech zasadil ve čtvrtek 25. října, tedy akorát na zazimování.

Jarní pozvání starosty města k vysazení růže proměnil ve skutečnost nyní, kdy přijel do Poděbrad na lázeňský pobyt. Přivítali ho zástupci radnice, Městského kulturního centra, poděbradské farnosti, Lázní 
a. s. a tisku.

Miloslav Kardinál Vlk se chopil lopatky, připravené samozřejmě v červeném provedení, a sám růži s cedulkou „Růži zasadil dne 25. října 2012 Miloslav Kardinál Vlk, emeritní arcibiskup pražský" zasadil v sousedství zatím poslední říjnové růže od Karla Schwarzenberga.

„Celý život rád pracuji na zahradě, od malička jsem k tomu byl veden," rozhovořil se 
o důležitém vztahu člověka 
k přírodě, který zlepšuje vztah k lidem a otevírá k nim cestu.

Na závěr požehnal růži 
i přítomným a odebral se k relaxaci v poděbradských lázních, které si zvolil, když dostal letos k 80. narozeninám lázeňský pobyt. Sympatický je mu symbol srdce s prameny 
a jeho hlubší význam.

Jakou barvou růže rozkvete? „Jsme domluvení tady s panem Charvátem, že ji bude hlídat a já si ji přijedu příští rok zkontrolovat," rozesmál a potěšil přítomné Kardinál Vlk.

Od roku 2009 vysazují čeští 
a slovenští držitelé nejvyššího ocenění za umělecký přednes Křišťálové růže živé růže v zámeckém rozáriu. To bylo rozšířeno při 50. ročníku poděbradských Dnů poezie. Rostou tu růže herců Viktora Preisse, Josefa Abrháma, Hany Maciuchové a dalších.