Letáčky spolu se žlutými kytičkami si mohli za dvacet korun koupit u usměvavých slečen z Hotelové školy nebo Domu mládeže Jitřenka a dalších i od skautů. Český den proti rakovině zaplavil také lázeňské město žlutými tričky dobrovolníků. „Haló, slečny, já chci taky kytičku!“ volal pán od parku na dvojici studentek Annu Rafajovou a Kristýnu Urbánkovou z Hotelové školy a nebyl za dopoledne první, kdo se sám přihlásil. „Lidé mají o kytičky zájem, je vidět, že akci znají a to je pro nás příjemné,“ měly radost dobrovolnice z prvního ročníku. Stovka kytiček jim tak mizela rychle a vyslechly si při tom i životní příběhy nemocných rakovinou, kteří si sami kytičku v poděbradských ulicích koupili. A bylo jich víc. Samotné studentky už dnes ví, že nebudou prevenci rakoviny brát na lehkou váhu.

Kvítky proti rakovině mají letos fialové stužky

Mezi 11 tisíci dobrovolníky ve žlutých tričkách se letos objevili také žáci Středního odborného učiliště společného stravování Poděbrady. Přes Domov mládeže Jitřenka se zapojili do celorepublikové veřejné sbírky Český den proti rakovině. Patnáctý ročník přinese část z 800 000 žlutých kytiček měsíčku lékařského s fialovou stužkou také do Poděbrad. „Veřejná sbírka neslouží k pouhému získávání financí na projekty sdružení, Liga proti rakovině Praha ji zároveň považuje za významnou preventivní akci. Každý dárce si totiž odnese nejen kytičku měsíčku lékařského, ale obdrží i leták s podrobnými informacemi o možnostech aktivní prevence rakoviny,“ uvádí organizátoři akce.

Cílem programu roku 2011, který vychází ze zásad Evropského kodexu proti rakovině, je informovat veřejnost o možnostech aktivní nádorové prevence, což znamená nejen zdravý způsob života, nekouření, pravidelný pohyb, ale i využívání preventivních a screeningových programů, které nabízejí zdravotní pojišťovny.