Vyvěrá v ulici Na Kopečku nedaleko dětského hřiště, či chcete–li, u lávky mířící na Jezero.

Některé technické parametry a symboly kolem pramene přiblížil místostarosta Miloš Mikolanda. „Kolem pramene vidíte bílý trigon, který symbolizuje vodní znamení,“ řekl Mikolanda.

Ještě, než spolu s dalšími přestřihl slavnostní pásku, řekl několik vět i starosta Ladislav Langr. „Věřím, že pramen bude místním i návštěvníkům dodávat fyzické i duševní síly,“ uzavřel svůj proslov Langr.

A když místní duchovní po modlitbě a požehnání pramenu uvolnil místo pro první žíznivce, strhl se boj o skleničky zapůjčené ze sousedního hotelu a první doušky z nového pramene.

O několik chvil později se pak po západu slunce za svitu pochodní vydal několikasethlavý průvod směrem po lávce k nově otevřenému ostrovu, kterému se podobně jako v Nymburce říká Špička. Jenže ten poděbradský je rozlohou větší a byl pro veřejnost dosud uzavřen. „Také se mu říkalo ostrov Havaj. Každopádně dnešním dnem vracíme tento ostrov Poděbradům,“ řekl Langr, než loučí přepálil pásku.

Příjemný letní večer a začátek noci pak zpestřil hudební program na dvou provizorních ostrovních pódiích a také táborákový raut s připravenými buřty.

Svatojánské slavnosti začaly už odpoledním programem, při kterém byla nedaleko mostu odhalena socha Jana Nepomuckého.