Dva dny byl v bezvědomí a v nemocnici bojoval o život. Urputný boj nakonec vyhrál. Obří podíl na tom, že sedmnáctiletý mladík z Poděbrad si nadále může užívat rozkoší života, mají dva policisté z místního obvodního oddělení.

Mysleli jsme si, že je opilý

Případ se odehrál poslední prázdninovou noc. Devětadvacetiletý policista Miroslav Beneš se svým o dva roky mladším kolegou Martinem Koulou měli noční. „Projížděli jsme autem od ulice Na Vinici poblíž Ostende alejí na Labském nábřeží. Bylo kolem druhé hodiny v noci a byla dost velká zima. Na lavičce jsme uviděli sedět mladíka,“ vybavuje si první okamžiky osudného setkání Beneš.

Ne že by na tom bylo něco divného. O prázdninových nocích tráví tímto způsobem čas řada mladíků. „Mysleli jsme si, že je opilý. Nejdříve jsme kolem něj projeli, pak nám to ale nedalo a vrátili jsme se k němu,“ líčí policista. To byl rozhodující okamžik celé noci.

Měl podivně zapletené ruce v lavičce

Při bližším zkoumání – byla tma a osvětlení v hustě osázené ulici u Labe není nijak výrazné – se ukázalo, že mladík sice na lavičce sedí, ale má podivně zapletené ruce mezi sedáky lavičky. „Byl ve zvláštní poloze, hlavně ty zapletené ruce. Nikdy jsem nic podobného neviděl. Vůbec nekomunikoval. Navíc jsem si všiml poblíž lavičky odhozeného balení od léků. Prázdného,“ popisuje Beneš.

Pak už šlo vše jako na drátkách. Beneš s Koulou zavolali záchranku. Lékař při pohledu na obal od léků pochopil vážnost situace. „Snažil se mu cosi podat, aby se vyzvracel. Pak jen konstatoval, že je to opravdu špatné a mladíka odvezli do kolínské nemocnice,“ vidí policista scénu jako dnes.

Matka: volal svým způsobem o pomoc

Jelikož měl mladík u sebe doklady, po nějaké době bylo známo, kde v Poděbradech bydlí jeho matka. Ta byla po oznámení situace pochopitelně v šoku. Předchozí večer se se synem nepohodli. „Netušila jsem, že bude tak reagovat. Bylo to od něj svým způsobem volání o pomoc. Volání po lepší komunikaci mezi námi,“ ví po čase matka.

Role policistů jí je jasná. I proto poslala šéfovi poděbradského oddělení poděkování. „Neváhali pomoci a tím mi syna zachránili v poslední chvíli,“ píše v děkovném dopisu.

Dva dny v bezvědomí a naději

Pokud se v ději vrátíme do kritické noci, mladík po převozu do Kolína zdaleka neměl vyhráno. Situace byla skutečně kritická, jak už konstatoval lékař záchranky. „Okamžitě jej převezli z Kolína do motolské nemocnice. Byl dva dny v bezvědomí. Byly to strašné chvíle,“ vzpomíná na jedny z nejhorších dnů matka.

V tomto případě však boj lékařů o chlapcův život slavil úspěch. „Vím, že to bylo se štěstím a bez zásahu policistů by to tak asi nedopadlo. Dneska je už syn naprosto v pořádku,“ říká s úlevou v hlase šťastná žena. Na závěr letošních prázdnin však určitě nikdy nezapomene.

Hlavní je, že přežil

Po zmíněném dopisu, který dorazil na poděbradské obvodní oddělení, byli Miroslav Beneš z Ratboře u Kolína i jeho kolega Martin Koula navrženi na odměnu. Od svého okresního šéfa dostali po 3 tisících korunách. „Ale o peníze samozřejmě nešlo. Hlavně, že jsme pomohli zachránit lidský život. To je opravdu fajn pocit,“ uzavřel Beneš.