Když dva dělají totéž, není to totéž. Tak vznikla následující situace v Otevřených ateliérech OPIO, které zatím sídlí v bývalém hotelu Paříž na Žižkově.
Neukazujme prstem. Občanskému sdružení Občasně, které sdružuje místní umělce různých oblastí, vznikl užíváním zmíněného prostoru větší dluh za elektickou energii vůči městu. To zároveň nalezlo dotační titul, který by městu umožnil vytvořit v budově za tratí sociální byty, možná i bezbariérové.
Hospodaření v ateliérech novému záměru nahrává, obě strany ovšem mají zájem na hledání náhradních řešení pro mladé výtvarníky a hudebníky.

Sociální byty by pro nás byly samozřejmě prioritní, chceme ale zkusit s těmi, kteří nedluží, sehnat nové prostory,“ sdělil starosta Ladislav Langr, který se ohledně činnosti Občasně necítí být cenzorem. „Umění, které v ateliérech vzniká, buď dělá dojem nebo ne. Nemělo by se ale hodnotit, označovat,“ vyjádřil se starosta.

Vše je tedy zatím otevřené. Otevřené ateliéry OPIO budou na Žižkově fungovat přes léto do konce sezony, což je konec října.

„Přes léto chystáme koncerty, výstavy a workshop elektronické hudby, na podzim tradiční mezinárodní workshop WooDoo. Z vytěžených prostředků bychom doplatili dluh,“ plánuje Petr Molhanec, zakládající člen Občasně.

Zatím mají v ateliérech příšlib od města pro užívání budovy do konce roku. Projekt sociálních bytů se týká až roku příštího. Přes zimu ale má být budova uzavřena a ožívat pouze při nárazových akcích.

Současné vedení Občasně hledá prostory pro výtvarné ateliéry a hudební studio a pro menší alternativní galerii a koncertní sál. Dnes v budově bývalého hotelu Paříž fungují čtyři výtvarné ateliéry, jeden fotografický, kytarová učebna a dvě hudební zkušebny. Ve druhém patře vytvořili funkční galerii o pěti místnostech, která bude také přes léto otevřená.

K dispozici je free wifi a společenský sál, ve kterém se ještě mají odehrávat Mikulášská a vánoční akce. „Novinkou se v ateliérech stala čajovna. Otevřena je vždy v rámci hudebních a společenských akcí v nedávno zrekonstruované části sklepa,“ zve k příjemnému posezení Lukáš Kladívko z Občasně.