Stavební práce na novém obchodním centru u kruhového objezdu směrem na Nymburk postupují rychle. Podle investora projektu Petra Kovaříka jde vše podle plánu. „Kolaudace proběhne v rozmezí října a listopadu, v listopadu bychom chtěli otevřít, každopádně před Vánoci,“ potvrdil Kovařík.

Vstřícný krok ke koloritu lázní, cyklostezka až k obchodnímu centru, podle jeho slov stále platí. Během stavby je provoz z Poděbrad na Nymburk omezen uzavřením pravého odbočovacího pruhu.

Před samotnou realizací stavebního záměru se proti postavili místní ekologové občanského sdružení Angrešt. „Pro obyvatele není dlouhodobě výhodné nakupování v hypermarketu, který totiž zdraží, jakmile zničí místní konkurenci, tedy maloobchodníky,“ řekl před stavbou svůj názor Karel Růžek, člen Angreštu a současný zastupitel města.

Sdružení by radši zachovalo ornou půdu, a když už nákupní centrum, přivedli by do Poděbrad alternativní české obchodní řetězce a farmářské trhy. Ty už dnes v Poděbradech pravidelně fungují.

Ke stavbě měl Angrešt dvě oficiální připomínky: plochu parkoviště se zatravňovacími dlaždicemi, nikoli asfaltovou, a oplocení, které by zabránilo přeletu odpadků do sousedního lesa. „Obě bylastavebním úřademzamítnuta,“ sdělila za sdružení Angrešt současná zastupitelka města Klára Jirásková.

Místní i sousedé se na široký sortiment centra těší. „Je nám jedno, co to bude, hlavně ať už to tu postaví, vždyť v Poděbradech pořádně není kde udělat velký nákup. Musíme jezdit do Nymburka nebo do Kolína,“ vidí situaci Poděbraďák Vlastimil Klepač, který má v blízkosti bazar. Se sousedy, kteří bydlí přímo vedle pole, se pan Klepač v názoru shoduje.

A na co se tedy budoucí zákazníci mohou těšit? Vedle obchodního domu jsou v plánu další obchodní jednotky a parkoviště s kapacitou kolem tři sta osmdesáti míst. Budova překvapí moderním designem sklo – dřevo.

Architekti spolupracovali s poděbradskou stavební komisí a místním architektem Sobotkou tak, aby se vzhled hodil k lázeňskému prostředí. „Snažili jsme se citlivě zachovat místní kolorit, mezi příjezdovými cestami vytvoříme lesopark,“ prozradil Kovařík. Vysadit by měli přes 150 nových stromů. Do areálu povede dokonce cyklostezka zakončená kolostavy.