Železniční nádraží v Poděbradech ve tvaru parní lokomotivy se dočká kompletní rekonstrukce. Ta je v režii Českých drah. Na opravu historické památky se vztahuje dotace, zároveň je nutná spolupráce s památkáři.

Unikátní budova poděbradského nádraží byla svého času považována dokonce za nejkásnější v republice. Ve funkcionalistickém stylu ji vyprojektoval architekt Vojtěch Krch a do provozu byla uvedena 29. července 1931. Podle serveru wikipedie stála stavba nádražní stanice přes šest milionů korun.

Současná dotace na opravu architektonické památky by měla činit 45 milionů. Cenu i rozsah budou zástupci Českých drah ještě upřesňovat. „Máme připravenu projektovou dokumentaci a komunikujeme s památkáři tak, aby rekonstrukce odpovídala požadavkům památkové ochrany,“ uvedl vedoucí tiskového oddělení Generálního ředitelství Českých drah Radek Joklík.

Vedení města bylo drahami informováno, že práce na nádraží začnou do poloviny letošního roku. „V dopise uvádí, že projekt zařadili mezi neodkladné investice pro rok 2011,“ sdělil starosta Ladislav Langr s tím, že rekonstrukce by se měla týkat celého objektu včetně nástupiště.

Opravy části nádražní budovy už proběhly a týkaly se prosklené restaurace.