To, o čem se nejméně 10 let mluví nejen na poděbradské radnici, ale i mezi místními, se definitivně stane realitou.

Nadjezd spojující ulice Koutecká a Mánesova, se začne stavět na konci léta. Především řidičům by měl ulehčit život, protože překlene frekventovanou železniční trať, u jejichž závor se poměrně dlouho čeká.

V posledních týdnech se čekalo jen na rozhodnutí kraje, zda uvolní potřebné peníze. Projekt byl totiž zařazen jako první náhradní a hrozilo, že ke stavbě nadjezdu opět nedojde. „Což by také znamenalo hrozbu vrácení peněz, které jsme získali jako dotaci z evropských fondů," upozorňoval už před časem starosta Ladislav Langr.

V těchto dnech však hejtman Josef Řihák potvrdil uvolnění potřebných peněz. „Veřejná zakázka na stavbu železničního nadjezdu v Poděbradech za 238 milionů korun bude vyhlášena do konce června. Stavět by se mohlo začít v září," uvedl Řihák a dal tak v podstatě stavbě zelenou.

Výběrové řízení na dodavatele stavby by mělo v ideálním případě trvat dva měsíce. Proto je zářijový termín prvního kopnutí reálný. „Až po skončení výběrového řízení a uplynutí všech zákonných lhůt může být s vítězným uchazečem podepsána smlouva o dílo a zahájena realizace," upozornil hejtman.

Dotace z evropského Operačního programu Střední Čechy je zhruba 180 milionů korun, ze svého rozpočtu kraj přispěje 43 milionů, z toho deset milionů platí město Poděbrady. Na stavbu nadjezdu kraj využije peníze, které byly původně určeny na opravy několika středočeských nádraží, z nichž sešlo.

Tento projekt byl na krajském úřadě v pořadníku jako první náhradní. Stavba nadjezdu by měla trvat maximálně rok.

V lednu naděje mizela
Přitom ještě na začátku roku to vypadalo, že obyvatelé Poděbrad se stavby vytouženého nadjezdu opět nedočkají. Kvůli korupčnímu působení Davida Ratha ve funkci hejtmana byl projekt za vlády následující hejtmanky Zuzany Moravčíkové pozastaven 
a prověřován.

A ani stávající hejtman Řihák neviděl na začátku roku jeho stavbu reálně. „Musíme ale v první řadě upřednostnit jiné obce, které mají rozbité sinice a do kterých se v minulosti tolik neinvestovalo. Do okresu Nymburk šly v nedávné době desítky a stovky milionů korun z různých dotací a fondů," uvedl hejtman Josef Řihák.

Zároveň ale poznamenal, že pokud kraj získá z Rozvojového operačního programu další finanční prostředky, bude možné poděbradské přemostění železnice postavit. Stalo se.