Chvaletická loděnice právě dokončila obří tanker, který se v průběhu příštího týdne vypraví po Labi zřejmě do Rotterdamu. Vůbec poprvé tak Ředitelství vodních cest otestuje svůj projekt splavnosti Labe, kvůli kterému se na řece musela zvedat řada mostů. Mimo jiné i železniční v Nymburce a silniční most v Poděbradech.
Jedná se o tanker na převážení chemikálií. „Spustit na vodu se má koncem týdne. Cesta do Holandska bude jeho premiéra,“ řekla mluvčí Ředitelství vodních cest České republiky (ŘVCČR) Pavlína Straková.
Ta by ráda rozbila pochybnosti, které se mezi lidmi objevili, že tu po zvednutí mostu žádné lodě stejně plout nebudou. „Lidé v Poděbradech a Nymburce budou mít po této premiéře jistou představu, jaké lodě by touto cestou po zvednutí mostů mohly přepravovat velké náklady,“ nastínila Straková.
Tanker vypluje z Chvaletic v pondělí, na Nymbursku se objeví během úterý.
Emma řádila i na mostě
Víkendová vichřice se nevyhnula ani přestavbě silničního mostu. Někteří lidé dokonce v sobotu sledovali, jak se z uměle vytvořeného ostrůvku odlepilo uskladněné dřevo. „Byla to kupa fošen, které se používají na bednění. Uvolněná hromada pak vypadala jako vory na Labi. Zase po letech,“ pousmál se radní Tomáš Kalenda.
Podle Strakové však následky vichřice nebudou mít na průběh stavby vliv. A to i přesto, že se deštivý víkend na stavbě podepsal. „Ostrůvek ke středovému pilíři i jeden jeřáb je částečně pod vodou. Hladina se po vydatném dešti přes víkend zvýšila, ale harmonogram prací to nenaruší, jelikož jeřáb nyní nepotřebujeme,“ vysvětlila Straková.
Dodavatelská firma Stavby silnic a železnic prý momentálně pracuje na podpěrách a montáži druhé části mostu, který v Poděbradech roste od ledna. „Dělníci svařují na pražském předmostí další části mostu a zkompletovanou ji začnou nasouvat k té stávající podle plánu příští pátek, tedy 14. března. Jinak pracují na podpěrách na obou březích,“ uvedla Straková.