Tak na takový den se klienti poděbradského domova pro seniory opravdu těšili. Už od rána totiž bylo co slavit.

Dopoledne patřilo především všem ženám. „Tradičně si připomínáme Mezinárodní den žen, který se zase pomalu jako svátek vrací. My si jej připomínáme každoročně 
a všem ženám jsme během dopoledne předali kytičku," říká ředitel domova Jaromír Novák.

Ovšem svátek žen nebyl tím jediným, co se v poděbradském Luxoru včera slavilo. Krátce po obědě se budovou začala rozléhat vůně dobře známá především z venkova. Pak se zhruba 50 klientů shromáždilo ve společenské místnosti a na talířku dostávali bašty, po kterých se sbíhají sliny odedávna všem lidem, kromě vegetariánů. Jitrnice, jelítka, ovar, tlačenka. Na talířcích roznášel zabijačkové mlsoty i ředitel Novák. „Dnes zároveň slavíme masopust. Letos nám shodou okolností vyšly oba svátky na jeden den, tak si to všichni užíváme," vysvětloval ředitel.

A k dobrému jídlu přirozeně patří i dobrá hudba, a o tu se pro seniory postaralo seskupení Velenka mající kořeny v obci Velenice.

Do domova přibyl čerstvý klient, Antonín Procházka 
z Městce Králové. „Je to ještě jura, je mu pouhých 96 let. 
A dámy upozorňuji: má velmi kladný vztah k ženám," uvedl jej s úsměvem dobře naložený šéf zařízení.
Na zabijačkových pochoutkách si pochutnávala taky dcera jednoho slavného spisovatele, šestasedmdesátiletá Eliška Janovská. „To je dcera Bohumila Říhy. Dnes dopoledne za ní byl její syn. Toho všichni mohou znát jako Honzíka z dětské knížky Honzíkova cesta," vysvětloval Novák.

Ptát se přímo seniorů, jak se jim celý den líbí, bylo zbytečné, a hlavně u jídla také neslušné. A pokud si zrovna nepochutnávali na masíčku, zvesela zpívali lidové písně 
s Velenkou. Inu, pro místní klienty skutečně den jako korálek!