Děti z poděbradské Léčebny Dr. Filipa letos zažily na akci Putování za dinosaury velké setkání, které už se nikdy v jejich životech nemusí opakovat. Děti, které se v Poděbradech léčí, pochází z různých koutů republiky, letošní host akce pochází z Maroka.

Pořadatelé akce pro děti, knihovnice Jitka Nováková 
a čajovník a cestovatel Karel Růžek, mohli letos přivítat hosta, na kterém bylo hned poznat, že pochází z Afriky. Hnědou pleť halil do tradičního berberského oděvu – džalaby – a na hlavě měl šátek stočený do turbanu.

Stejně oblečený přivítal děti s pedagogy také jeho český hostitel Karel Růžek. V pozadí s vlastním dokumentem z cest po Maroku ukázali soustředěnému publiku vlastnoručně nalezené zuby pravěkých ryb z marocké půdy, zkameněliny trilobitů a další zajímavosti. „To tam skutečně můžu sám najít a odnést? Chtěl bych příští rok také jet, zítra přijedou rodiče na návštěvu zeptám se jich," nenechala beseda klidným chlapce a nebyl sám.

Marocký host Hamou Bahaoui dětem namotal na hlavy šátky na různé způsoby, hrál na buben a marockou loutnu, ale i zpíval a tančil a nakonec děti strhl do marockých rytmů. Vše si také vyzkoušeli, když se před usměvavým obličejem Maročana přestaly stydět.

Hamou arabsky zdravil 
i děkoval, jinak mluvil anglicky, i když pár českých slov také zná. Jeden z chlapců jej na závěr zpovídal v angličtině. Organizátor od dětí dostal za odměnu ručně vyrobenou krabičku. Děti odcházely plné dojmů z marocké kultury.

Berber Hamou Bahaoui poprvé v Poděbradech: „Je to čisté město s přátelskými lidmi."

Poděbrady – Hamoua jsem poznala při loňské expedici po Maroku, kde nás provázel na dlouhé cestě a dvě noci jsme strávili v jeho hotelu. Patří k původním obyvatelům Maroka, Berberům. Nyní je poprvé v České republice, na návštěvě u kamaráda Karla Růžka, se kterým se v Maroku potkává už mnoho let.

Proč jsi přijel do Čech?
Navštívit přátele a také abych zjistil, jestli zde také žije buršuga. (Imaginární marocké zvíře – pozn. aut.)

Na jak dlouho jsi v Čechách a jaké máš plány?
Jsem tady zhruba na měsíc a zajímá mě, jak u vás vypadá běžný život. Konkrétní plán neznám, to je překvapení mého hostitele Karla.

Co říkáš na město Poděbrady, líbí se ti?
Je to velmi čisté město plné přátelských lidí. Doufám, že ho ještě někdy navštívím.

Jak hodnotíš dnešní akci s dětmi?
Všem děkuji za participaci a zeptej se spíš jich: líbilo se vám tu? (odpovědí je aplaus)

Měly děti při bubnování správný rytmus v rukou?
Ano, ale rytmus nevychází z rukou, rytmus je v srdci.