Vzhled Lázeňské ulice v centru Poděbrad se má příští rok výrazně měnit. Z ulice se má stát reprezentativní lázeňská promenáda s novým lázeňským domem a bez trhů. Dům by měl poskytnout také bazén pro veřejnost.

„Věřím, že v Lázeňské ulici brzy začne čilý stavební ruch,“ řekl starosta Poděbrad Ladislav Langr. Nejprve má dojít na opravu kotelny a prádelny za plechovou ohradou, které patří společnosti Lázně Poděbrady. Ty prý městu přislíbily také natření ohrady a stavbu multifunkčního lázeňského domu v tomto místě v roce 2012.

Středeční trhy se v ulici přestanou konat a přesunou se do plánované kryté tržnice u nádraží. O její výstavbě město jedná v souvislosti s přeměnou prostoru před nádražím a případným záchytným parkovištěm.

Jak souvisí výstavba nového multifunkčního lázeňského domu s plánovaným sportovištěm na Ostende? Spojuje je plavecký bazén. Ten si podle průzkumů přeje většina Poděbraďáků. Předchozí vedení města nechalo zpracovat projekt na sportovní areál včetně bazénu.

„Já bych si také přál bazén, ale megalomanské sportoviště s velkým bazénem by město muselo ročně dotovat zhruba patnácti miliony z rozpočtu, Poděbrady mají pro tento projekt malou spádovost,“ popsal své stanovisko starosta Langr s tím, že už jen první stupeň projektu sportoviště stál město 3,8 milionů korun.

Touhu lázeňských klientů i obyvatel po plaveckém bazénu by měl podle starosty uspokojit již zmíněný multifunkční lázeňský dům v Lázeňské ulici.

V současnosti se připravuje územní rozhodnutí a poté lázně vyhlásí výběrové řízení na architektonickou studii lázeňského domu, který má do centra zapadnout a povznést ho. „Lázeňský dům by měl ladit s původními budovami centra a samozřejmě reprezentovat Poděbrady, jako lázně,“ sdělil generální ředitel Lázní Poděbrady Josef Rambousek.

Projekt má vznikat ve spolupráci s vedením města i památkáři. Co se týče plaveckého bazénu, je podle ředitele nesmysl, aby sloužil pouze lázeňským hostům. „Jak je to běžné i jinde, počítáme s rozpisem hodin pro školy, sportovní kluby i veřejnost,“ potvrdil Rambousek.