V dětské fantazii je všechno možné a když se do toho citlivě vloží tvůrčí dospělí, vznikne klidně přístav uprostřed školy. Takový nápad uvedli ve skutečnost na Základní škole Václava Havla a posloužil jim k tomu amfiteátr se strohými, betonovými truhlíky. Ty deváťáci přeměnili za poslední měsíc na trupy lodí dle vlastního výběru. Technickou oporu našli v mladém poděbradské výtvarníkovi Lukáši Kladívkovi a za školu v paní učitelce Heleně Pýtrové.

Pod jejím vedením se už ve škole zbarvil nejeden šedý kout či bílá zeď. „Jedním z důvodů bylo zkrášlit prostředí školy a vzhledem k tomu, že učím v devátých třídách výtvarnou výchovu a rozvíjíme netradiční výtvarné techniky, ráda jsem se realizace ujala," pronesla na slavnostním křtu lodí Pýtrová.

Barevný projekt zastřešil ředitel školy Vlastimil Špinka: „Lodě s sebou nesou také krásnou symboliku, a to, že jsme tady ve škole jeden tým. Žáci, učitelé, všichni zaměstnanci školy jsme na jedné lodi. Vzájemně spolu komunikujeme, respektujeme se a vytváříme nové hodnoty."

Na výletní lodi vlají vlajky tříd nižších ročníků, na pirátské vyšších a před křtem na ní připevnila Helena Pýtrová za jištění pana ředitele vlajku zaměstnanců školy. To už se ale malí i velcí žáci těšili na samotný křest lodí, kdy je každý s kelímkem v ruce, ale všichni společně polili – čím jiným – než poděbradkou. Kelímky pak skončily ve žlutém kontejneru, které mají ve škole na třídění odpadu.