Mladý sympatický kouzelník a komik Richard Nedvěd, kterého široce proslavila televizní soutěž Česko Slovensko má talent, se stal letos prvním patronem Handicap centra Srdce v Poděbradech. Spolu s kouzelnickým KIM – clubem Praha slíbili pomoc kouzelníkům z řad klientů centra při přípravě na celostátní soutěž v kouzlení, která se koná napodzim.

Při návštěvě Handicap centra Srdce je Ríša inspiroval svým vyprávěním o začátcích a zkušenostech ze světa kouzel. Možná inspiruje i naše čtenáře.
„Nejdřív přišla kouzla, potom až zámečnictví,“ říká kouzelník Richard Nedvěd. Dlouho prý nevěděl, co by chtěl dělat, tak ho rodiče v deváté třídě přiklonili ke zručnosti a dali ho na zámečníka. Následovala nástavba provozní technik. U zámečnictví vydržel tři měsíce. Po studiu jazyků a cestování zvítězila kouzla i navzdory rodičům.

Po prvním kontaktu s poděbradským stacionářem a chráněnou dílnou se kouzelníkova očekávání naplnila. „Činnost centra je podle mě smysluplná, zaujala mně výroba mýdla, ale také výsledky místní kouzelnické skupiny, kterou chceme také podpořit,“ sdělil nám první pocity Richard.

Poděbrady už má Ríša s kouzlením spojené delší dobu. Účastnil se totiž v divadle Na Kovárně své první soutěže na kouzelnickém festivalu Marvin Cup. „Bylo to mé první vystoupení před porotou, tuším v roce 2002. Bylo to na hudbu, to jsem ještě tenkrát na pódiu nemluvil,“ zasmál se dnes už zkušený kouzelník.

Richard se kouzlením dokonce živil už dva roky před vstupem do soutěže Česko Slovensko má talent. Televizní soutěž mu tedy prý život zásadně nezměnila, až na to, že si našel vytouženou přítelkyni. „Také více cestuju, znám každý kilometr českých dálnic i na Slovensku,“ připustil nové pracovní nabídky.

Všimli jsme si, že má Richard každou botu jinou. Kouzelník nám pak prozradil svůj rituál, který prý opakuje před představením. „Napiju se pitíčka, hodím vidličku za sebe a třikrát si vyskočím. To je takový rituál, který nikdo nechápe.“

Jak je to s tolik typickým kouzelníkovým kufříčkem? „Původní dětský kufřík mám ještě po sestře, pořídil jsem si i nové, ale ty současné se za chvilku rozbijí,“ vysvětlil kouzelník Ríša. Ten zřejmě díky chránné dílně už nebude mít nouzi o kvalitní kufříčky. „Zadal jsem výrobu replik těchto kufříčků, které u nás budou vznikat v rámci naší spolupráce,“ prozradil originální záměr ředitel Handicap centra Srdce Michal Šmíd. Originál kufříčku s podpisem se má dražit na podzimní benefiční aukci v Poděbradech.

Richard Nedvěd v Poděbradech rozhodně není naposledy. Co by si chtěl v životě přičarovat? „Já jsem v životě spokojený, takže budu zatím čarovat pro ostatní,“ říká kouzelník.