Starosta Ladislav Langr se dozvěděl o činnosti Diakonie Broumov a spolu s vedoucím odpadového hospodářství v Poděbradech Martinem Tvrzem šli za myšlenkou snížení množství směsného a objemového odpadu. „Město koupilo kontejner, do kterého se vejdou až tři tuny textilu a Diakonie jej bude na vlastní náklady vyvážet,“ zní podle Tvrze dohoda.

Oděvy, boty, ložní prádlo, volně ložené nebo v pytlích. „V Broumově textil vytřídíme na použitelný k humanitárním účelům a ten putuje do výdejních středisek a nepoužitelný dále třídíme k průmyslovému zpracování,“ popsala cestu vyhozeného textilu ředitelka oblastního střediska Diakonie Broumov Lenka Wienerová.

Podle odběratelů tak vznikají třeba zátěžové koberce nebo čistící plachetky pro Německo. Díky nim mají práci opět sociálně slabí.

Ročně tak Diakonie sveze z republiky 7 až 8 tisíc tun odpadového materiálu, z něhož zpracuje 90 procent. Nyní k tomu mohou přispět i Poděbraďáci.
Dokonce i část dopravy odpadu se uskutečňuje ekologickou cestou, tedy vlakem z Prahy do Broumova. Diakonie doposud spolupracovala s menšími obcemi, kde se konají jednorázové svozy. Poděbrady mají prvenství v tomto typu kontejneru, do kterého mohou lidé nosit textil kdykoli potřebují. Diakonie se chystá oslovit další města.