„Líbí se mi jak hodiny, tak to, že místo břečťanu, který se plazil do kolonády, vysázeli podél normální květiny," pochvaluje si den po otevření zrekonstruované lázeňské kolonády Poděbraďák Jiří Pek.

Nová lázeňská promenáda byla slavnostně otevřena 
v úterý večer. Čím se zásadně liší od té poslední? „Opravili jsme celou promenádu. Došlo na výměnu veřejného osvětlení, položili jsme nový asfaltový povrch, předláždili chodníky, udělali revizi ucpané kanalizace a umístili nové vpusti a žulové žlaby. Vedle promenády navíc vznikly efektní zelené pásy z rostlin," uvedl místostarosta Ivan Uhlíř.

Celkově stála rekonstrukce kolonády 28 milionů korun. Celkem 17 milionů přišlo jako dotace ze Středočeského kraje. Z městské kasy pak na opravu spodní i horní části kolonády putovala dohromady částka 11 milionů korun.

Radnice chce ještě do konce roku po skončení lázeňské sezóny opravit menší zbývající dlažby, které přímo nesousedí s promenádou. „Příští rok bychom chtěli dodělat poslední východní část parku 
u lázeňské polikliniky, ale nyní ještě nevíme, kolik na to budeme mít peněz," řekl Uhlíř.

Do Poděbrad, které jsou známé svou specializací na léčbu nemocí srdce a oběhového ústrojí, vloni zavítalo zhruba 15 000 lázeňských klientů. I zde se kvůli škrtům zdravotních pojišťoven projevil pokles počtu hostů s hrazeným pobytem, a to přibližně o 15 procent oproti roku 2010.

Drtivá většina lidí se při procházce zastaví u nových květinových hodin. Květinové hodiny však na rozdíl od předchozích let nevyvolávají takové emoce. Většina turistů uznale pokyvuje hlavami a na dotaz, jak se jim líbí, zní takřka unisono odpověď: „Líbí se mi. Je v nich hodně květů, a navíc vypadají moderně. Lidé si nemohou myslet, že budou pořád vypadat jako v minulém století," říká třeba Eva Solničková z Prahy.

Lázeňská kolonáda jako celek se dočkala posledních větších úprav v 70. letech uplynulého století. Současné vedení radnice doufá, že nynější úpravy přečkají také další půlstoletí.

CO BYLO OPRAVENO A CO SE CHYSTÁ

 Lázeňská promenáda dostala nový asfaltový povrch
• Vyměněno bylo také veřejné osvětlení
• Předlážděny byly chodníky na kolonádě
• Dělníci provedli revizi ucpané kanalizace a umístili nové vpusti a žulové žlaby
• Vedle promenády vznikly efektní zelené pásy z rostlin
• Radnice chce do konce roku po skončení lázeňské sezóny opravit menší zbývající dlažby, které přímo nesousedí s promenádou
• Příští rok chce dodělat poslední východní část parku u lázeňské polikliniky, ale nyní ještě neví, kolik na to bude mít peněz
• Poslední takto razantní úpravy zažila lázeňská kolonáda v sedmdesátých letech minulého století

KOLIK AKCE STÁLA A KDO JI PLATIL

Původní projekt bývalého vedení radnice počítal s akcí za 55 milionů korun. Ten také zpracoval a získal na něj dotaci z Regionálního operačního programu Střední Čechy ve výši 25 milionů. Současné vedení radnice však projekt přepracovalo a náklady výrazně snížilo. Projekt nakonec vyšel na 28 milionů korun, z čehož dotace pokryla 17 milionů. Loni na podzim z dvaceti uchazečů o zhotovení projektu vybralo vedení města pardubickou firmu Chládek & Tintěra. Práce na kolonádě byly zahájeny letos v březnu. Město pak stavbu převzalo 30. června. Slavnostně byla kolonáda otevřena v úterý večer 9. července.