Solárně – termické vakuové kolektory na střechy zatím šesti budov.

Úspora až 50 procent z ohřevu užitkové vody a možnost získat dotaci na 80 až 90 procent nákladů projektu vyznívá pro město velmi výhodně. Vedení města před podepsáním smlouvy s firmou prověřuje detaily a reference, ale čas jej tlačí. O dotaci se mohou přihlásit do konce března.

Společnost Centrum solární energie neprošla výběrovým řízením, ale nabízí městu výhodnou spolupráci v projektu, který má být z většiny dotován z Operačního programu životního prostředí. „Přípravu projektu i realizaci by měla na starost firma, připomíná to princip zakázky na klíč,“ přiblížil spolupráci místostarosta Ivan Uhlíř.

Město by se tak nemuselo starat o audity, dotaci, ani jednání s památkáři. Podíl města na přípravě projektu má vyjít na zhruba 427 tisíc korun.

Úsporná novinka by se týkala mimojiné základních škol Na Valech a T. G. M. „Tam by asi 18 kolektorů přineslo až padesátiprocentní úsporu ohřevu vody ve škole,“ konkretizoval Uhlíř.

Zda se kolektory objeví na budově školy mezi střešními okny, závisí na podpisu smlouvy a následně památkářích. Návratnost investice má být dva a půl roku. Návrh na instalaci kolektorů pro ohřev technické užitkové vody schválilo minulý týden zastupitelstvo města s podmínkou realizace pouze s přiznáním dotace a bez zadávání auditů tam, kde nebudou potřeba.