Pokud letos otevře koupaliště Jezero své brány, bude to pod vlajkou provozovatele ve výpovědi Karla Lisky nebo Technických služeb města Poděbrad?

Pokud se strany nedohodnou, skončí spor u soudu. A jediné veřejné koupaliště Jerezo ve městě přes léto nejspíš zavřené. V čem je tedy problém?

Hlavní roli hrají nevyřešená finanční vyrovnání po minulém vedení města a zároveň podle provozovatele Jezera situaci komplikují zaujaté osobní vztahy se členy vedení nového, které dnes situaci řeší.

Stávajícímu provozovateli Karlu Liskovi, který má zájem 1. května otevřít na Jezeře svou čtvrtou sezonu, dalo vedení města výpověď ke 30. červnu 2011. Rozhodla tak Rada města poté, co vzala na vědomí informaci o zabezpečení vymáhání pohledávek za pronajatý prostor Jezera za rok 2009 a 2010 a vyúčtování pohledávek.

„Nabídli jsme panu Liskovi dohodu o odpuštění nájmu za rok 2011, pokud přistoupí na zkrácení nájmu a do poloviny dubna vyklidí areál,“ sdělil redakci starosta Ladislav Langr.

Odpovědí mu byl Liskův protinávrh, v němž chce koupaliště ještě letos provozovat do konce sezony, tedy do září. Podle něj totiž nedluží on městu, ale naopak, nejsou vyřešeny investice do oprav.

A to za rok 2010 včetně jejich započtení proti nájemnému. „Ve smlouvě s městem z roku 2008 jsem přistoupil na požadovanou výši nájmu za podmínky, že ji město zpětně investuje do oprav a úprav areál, které zajistím. Ty jsem zatím dělal na vlastní náklady a město mi stále ještě neodpovědělo, jak vyřešíme vzniklé náklady,“ vysvětluje situaci z pohledu provozovatele Jezera Karel Liska.

Se starostou se zatím shodují v jediném bodě: pokud se nedohodnou, začne spor řešit třetí strana. Dnes spolu jednají skrz právníky. A jak to bude s koupáním? „Já klidně otevřu 1. května a zavřu 30. června, ale provoz takového areálu vyžaduje přípravu minimálně rok dopředu,“ vzkazuje Liska.

Vraťme se ale na začátek, do roku 2008. Karel Liska vyhrál výběrové řízení s nabídkou 250 tisíc korun, u kterých měl ekonomickou rozvahu, za pronájem Jezera. Podepsal ale smlouvu s podmínkou města, že za sezónu zaplatí 400 tisíc korun, které nabízela konkurence. „Byl jsem pro smích všem provozovatelům v republice, protože tolik si na sebe koupaliště nevydělá,“ vzpomíná Liska.

Proč přesto smlouvu s městem uzavřel? Dal si také podmínku. Po asi třiceti letech provozu potřeboval areál více oprav. „Areál nevyhovoval z hediska bezpečnostního, hygienického ani estetického. V červnu 2008 jsem tu přebíral lebedu, to nebyla ani tráva,“ upozornil Liska. A tak měla fungovat dohoda o zpětné investici nájmu do kutlivace areálu Jezera. Samozřejmě vždy po schválení návrhu Radou. Navíc chtěl využít potenciálu areálu k pořádání větších kulturních akcí.

Od roku 2009 se měly Liskovy investice započítávat vůči nájemnému. „Své investice jsem vyúčtoval včas, ale Rada mi je schválila až rok a dva měsíce nato, takže jsem přišel o značné finanční prostředky,“ stěžuje si provozovatel s tím, že následující rok se situace opakovala.

Komunikace s minulým vedením prý vázla a po změně obsazení radnice po volbách se situace začala zbytečně komplikovat na úkor provozu koupaliště. V novém vedení, na které problém zůstal k vyřešení, má zase Liska bývalé politické oponenty. Přesto spolu jednali a výsledkem byla výpověď.

„Nemám žádný zájem na spolupráci s vedením města, jen bych nerad, aby zůstalo zavřené Jezero, do kterého už jsem tolik investoval,“ řekl Karel Liska, který počítá s rušením dlouhodobých smluv na připravený letní program, včetně fanklubu Jakuba Smolíka v rámci 3. festivalu Poděbradský klobouk.

K vývoji a dalším skutečnostem se vrátíme v dalších vydáních.