Boží mlýny stále melou a na každou svini se někde vaří voda.

S pozdravem „Světu mír“

Tomáš Kalenda

To je kulantně řečeno nezvyklý závěr úředního dopisu, který obrdžel předchozí starosta Poděbrad Jozef Ďurčanský od současného radního a do posledního března také jednatele technických služeb Tomáše Kalendy. Celý dopis má redakce Nymburského deníku k dispozici a je uveden níže na této straně.

Dopis je na hlavičkovém papíru technických služeb a jak se píše v úvodu, jedná se o odpověď na dotaz ze zasedání zastupitelstva města z 2.3. ohledně zaplacení pronájmu ledové plochy na zimním stadionu klubu HC Poděbrady.

Právě závěr dopisu, s kterým jsme seznámili současné vedení poděbradské radnice, vyvolal vlnu emocí a nesouhlasu. Nic podivného na tomto způsobu komunikace nevidí pouze Kalenda, který jako jednatel technických služeb z jiných důvodů k poslednímu březnu skončil, nicméně je nadále radním a zastupitelem.

Podle jeho vyjádření se jednalo o soukromý dopis exstarostovi, což však forma i hlavička firmy popírá. „Použil jsem v závěru dopisu běžné české rčení, které není myšleno konkrétně na osobu pana Ďurčanského,“ řekl Kalenda. Na dotaz, zda takové rčení použil i v dopisu někomu jinému, odpověděl záporně.

Adresát Jozef Ďurčanský chce podle svých slov brát věc s nadhledem. „Dopis vypovídá o úrovni jeho pisatele. Já jej chci rozdat všem zastupitelům, aby viděli, co mohou v případě dalších reakcí pana Kalendy očekávat a v jaké zvířecí kategorii mohou být zařazeni,“ konstatoval bývalý starosta.

Současný starosta Ladislav Langr bude vyžadovat na pondělním zasedání rady města vysvětlení. „To je pro mě zcela nepřijatelný způsob komunikace a budu po panu Kalendovi požadovat vysvětlení,“ řekl Nymburskému deníku Langr.

Podobně reagoval i první místostarosta Ivan Uhlíř. „Jsem zásadně proti používání takovýchto výrazů. Pokud budeme komunikovat tímto způsobem, zablokují se jakákoliv jednání do budoucna,“ uvedl Uhlíř.

Ani druhému místostarostovi Miloši Mikolandovi, který byl stejně jako Kalenda zvolen do vedení města za Poděbradské fórum, se forma dopisu nelíbí. „Považuji to za nešťastné a nevhodné, takto se to stát nemělo,“ komentoval dopis Mikolanda.

V Poděbradech jsou antipatie mezi Ďurčanským a Kalendou už řadu let veřejným tajemstvím. Spory mezi nimi však byly podle našich informací dosud vedeny v únosné míře a zpravidla na půdě jednání zastupitelů.

Zda za svůj dopis zastupiteli ponese Kalenda i další politické následky, se uvidí až po jednání rady města.

TOMÁŠ KALENDA byl místostarostou v roce 2007, kdy krátce zhruba na jeden rok stanul v čele města Lubomír Zíta. Poté, co se do vedení radnice vrátil Ďurčanský, byl zastupitelem a po čase se stejně jako kolegové z Poděbradského fóra mandátu vzdal. Nyní je radním a zastupitelem.

JOZEF ĎURČANSKÝ byl starostou Poděbrad od roku 1998 s roční přestávkou až do loňského roku, kdy také k 1. dubnu odešel z ODS. Před podzimními volbami založil nové uskupení Volba pro Město Poděbrady a nyní je řadovým zastupitelem.