Slovenský den strávili senioři v domově se sociálními službami Luxor. Aby poznali a ochutnali Slovensko, nemuseli nikam cestovat. Slovensko přijelo za nimi do Poděbrad.

Tradičně v kroji všechny přivítali pracovnice domova s chlebem a solí v rukou. Nabídly také skutečným zástupcům našich sousedů, hercům a členům kulturní sekce slovenského velvyslanectví Vieře Kučerové a Martinu Matejkovi. Ti poté otevřeli klientům domova pomyslné okno do jiné země a vzali je prostřednictvím programu ve společenském sále na imaginární výlet po Slovensku.

Společně si Slovensko projeli díky krátkému dokumentárnímu filmu. „Živě jsme přítomným okomentovali film o naší zemi Slovensko v kostce. Potom jsme si povídali o rozdílech v našich jazycích. Tato generace ještě nemá se slovenštinou žádný problém, náš jazyk znají,“ okomentovala u oběda společné dopoledne herečka divadla Pod Palmovkou Viera Kučerová.

Pro dobrou náladu si zazpívali několik slovenských písniček, zazněla i To ta Helpa. To už ale sálem zavoněl oběd, samozřejmě z typicky slovenských jídel. Jako první se všichni olizovali nad houbovou polévkou mrvenicou. Následovaly strapačky a nakonec salát. Kuchařky se na slovenské vaření dopředu poctivě připravily, což náležitě ocenil také herec Divadla V Dlouhé Martin Matejka prázdnými talíři. „To je také trochu zvyk ještě ze školy, kde nás učili dojídat,“ vtipkoval herec.

Se Dnem Slovenska byl spokojený i ředitel Luxoru Jaromír Novák. Podle něj má akce, kterou odstartovali s létem a ve které budou pokračovat návštěvami dalších zemí, tři hlavní cíle.

„Poděbrady jsou historicky a tradičně proevropskou zemí,“ vzpomenul na snahy krále Jiřího. Akce mají navázat také na místní univerzitu třetího věku, kde vždy v pátek probírají cestování. „Dámy mají příležitost se načesat a nalíčit a ze všedního dne si udělat den sváteční,“ doplnil třetí sympatický důvod Novák. Příště se senioři vypraví do sladké Francie nebo na Ukrajinu.