Další investici do nadjezdu Koutecká schválilo město Poděbrady na listopadovém zasedání. Urychlí tím dokončení podkladů pro schválení projektu Středočeským krajem. Kdyby je dokonce listopadu nepředložilo, Poděbraďáci by se s nadjezdem mohli na pěkných pár let rozloučit.

Přitom má podle starosty město už uzavřené všechny potřebné smlouvy, například 
s ČEZem a ČD i potřebná vyjádření. Se Středočeským krajem uzavřeli partnerskou smlouvu.

Nyní už je projekt nadjezdu Koutecká v takzvaném zásobníku projektů kraje, z něhož kraj do konce roku vybere některé do schváleného režimu, tedy k uskutečnění v roce 2012. „Pokud bychom nepředložili podklady pro výběrové řízení do konce listopadu, můžeme se s nadjezdem, plánovaným snad už čtyřicet let, rozloučit. Proto jsme museli mimořádně přistoupit ke změně rozpočtových pravidel a zastupitelstvo ji schválilo,” vysvětluje operativní krok města starosta Ladislav Langr.

Zrychlení šetření pro vykázání výměru před stavbou, které už provádí firma Pontex, cenu prodraží. Asi na 460 tisíc korun.

Město reagovalo na okamžitý popud od kraje. Ten nejspíš reflektuje nový zákon 
o veřejných zakázkách a nechce čekat, až vejde v platnost. Zákon může mimo jiné prodloužit lhůty schvalování staveb.

Město Poděbrady si po tolika letech snažení, příprav 
a dvou milionech investovaných do projektových dokumentací pochopitelně nechce nechat o vlásek utéct samotnou stavbu vysněného nadjezdu přes železniční přejezd.

Vyjádření krajského úřadu k současné situaci kolem nadjezdu jsme zatím neobdrželi.