Jarní Dny Poděbrad se letos zalesknou nejen Křišťálovými štíty, cenami pro významné osobnosti města, novinkou ve společenských hrách, ale také známými tvářemi.

Mnoho fanoušků a fanynek nejen mezi Poděbraďáky se může těšit na zpěvačku a osobnost se sametovým hlasem, úsměvem i srdcem. Marta Kubišová přijede na Dny Poděbrad jako host, aby slavnostně převzala čestné občanství města. „Čestné občanství Martě Kubišové předá předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová,“ prozradil další významnou osobnost starosta Poděbrad Ladislav Langr.

Starosta na zpěvačku vzpomíná ještě dříve, než se s ní v roli novináře setkal při rozhovoru. „Bydleli jsme v jednom domě, naproti dnešnímu sídlu policie v Poděbradech. Mě byly asi tři roky, ale Marta si hrála v partě s mou starší sestřenicí a jako takové holčičí provokatérky prováděly různé skopičiny, hlavně naší nepříjemné domácí. Naši rodiče s ní byli v kontaktu ještě před revolucí,“ vrátil se se smíchem v čase Ladislav Langr.

Z oblasti sportu navštíví Dny Poděbrad, které se konají od 3. do 5. března, další známá osobnost. Sportovní komentátor České televize Jakub Bažant bude moderovat poděbradské Hry bez hranic. Letošní premiéra turnaje čtyř měst povolá do originálních soutěžních disciplín kromě vyzývajících Poděbrad zástupce Nymburka, Kolína a Kutné Hory.

Města poměří své síly v zábavném zápolení, při němž si podle ředitele Městského kulturního centra Jakuba Charváta netradičně zasportují v různorodých disciplínách. „Každé město nominuje šestičlenný tým a nehrajícího kapitána. V týmu musí být zástupce z vedení města, ze zdravotnictví, voják nebo hasič, pedagog, student a libovolná osoba jako žolík města. Zvoleni budou také čtyři rozhodčí a zasahovat do hodnocení bude také moderátor,“ ujasnil pravidla novinky v duchu Her bez hranic Jakub Charvát.

Dny Poděbrad chystají kromě předávání cen a sportovních radovánek ještě kulturní akce. Jednou z nich bude vernisáž výstavy fotografa a poděbradského rodáka Pavla Štichy.

Kubišová: Poděbrady mám dost spojené s Jízdarnou a pády z koní

Marta Kubišová se zprávu o tom, že se stane čestnou občankou Poděbrad, dozvěděla už před Vánocemi. „Ano, dozvěděla jsem se to v závěru loňského roku. Potěšilo mě to, samozřejmě.“

Paní Kubišová, jaký máte k Poděbradům vztah?
Strávila jsem tam školní léta, takže si asi dokážete představit, co všechno jsme se v takovém věku navyváděli. Ale jinak jsem v Poděbradech relativně velmi často. Už příští úterý natáčím v místním útulku, budeme dělat nabídku. Také brzy někde blízko Poděbrad zpívám, momentálně si nevzpomenu, kde přesně. No a 5. března si k vám pojedu pro toto ocenění.

Existuje něco, co se vám vybaví okamžitě, když řeknu slovo Poděbrady?
Já je mám spojené hlavně s Jízdarnou. Prakticky po celou dobu studia na gymnáziu jsme se s bratrem učili jezdit na koních. A hlavně se mi vybaví ty pády. Těch bylo opravdu hodně.

Jak moc si ceníte faktu, že budete čestnou občankou lázeňského města?
Já jsem v Poděbradech už dostala ocenění generála Mašína, takže tohle už bude vlastně druhé. Pochopitelně obou dvou si nesmírně vážím.

Poděbradské období Marty Kubišové:

1952
Přestěhovali jsme se s rodiči do Poděbrad.

1954-59
Moje gymnazijní období.

1959-62
Byla jsem zaměstnaná v poděbradských sklárnách, protože mě na lékařskou, ani jinou fakultu, nevzali. Zpívat jsem začala s taneční kapelou, kterou sestavili muzikanti z lázeňského promenádního orchestru Poděbrady, a v nedalekém Nymburce jsem zpívala na odpoledních čajích.

1961
Podala jsem přihlášku do soutěže „Hledáme nové talenty“ a postoupila až do finále.

1962
Tři roky jsem marně usilovala o doporučení továrny k pohovorům na medicínu. Následně přišla hodinová výpověď. Maminka v Literárních novinách objevila konkurz do pardubického Stop divadla. Zkusila jsem štěstí, uspělaa jednu sezónu (1962-63) v divadle vystupovala.

1963-64
Získala jsem angažmá v divadle Alfa v Plzni spolu s Bobanem Ondráčkem. Naše první inscenace se jmenovala Ukradený měsíc od Ludvíka Aškenázyho. Druhá premiéra sezóny 63–64 měla název Černej sen. V červnu 1964 jsem otevírala s Ondráčkovým sextetem zahajovací koncert místního2. jazzového dostaveníčka. Zpívaly tady mimo jiné i Vlasta Průchová a Eva Olmerová.
Od září 64 jsem byla konečně v Praze. Na radu Jana Schneidera si mě přetáhlo divadlo Rokoko v ulici Ve Smečkách. Z divadla tehdy právě odešla Eva Pilarová. Tady si už stavím vlastní repertoár. První premiérou na podzim toho roku bylo Schneiderovo pásmo Chan & Son.

⋌Zdroj: neoficiální web Marty Kubišové

OLGA HAVRÁNKOVÁ, MIROSLAV S. JILEMNICKÝ