Zní to velice jednoduše, ale tento projekt, který se obci podařilo dotáhnout do konce díky evropským penězům, měl i mnoho úskalí, se kterými se museli Pátečtí poprat. Už ta skutečnost, že v Pátku není škola, takže děti dojíždí do Poděbrad, a ještě do různých škol, bylo velmi těžké vyřešit. „Vzpomínal jsem na to, když jsem poprvé měl jet sám autobusem s obrovskou taškou do školy někam do Poděbrad, neměl jsem jistotu, zda to zvládnu a vrátím se mamince úspěšně domů. A jak se maminky domlouvaly, která na to dohlédne, aby ty děti aspoň nastoupily a odjely a poté správně vystoupily a našly tu danou školu,“ popsal úskalí dojíždějících dětí starosta Jiří Bulušek s tím, že to byly důvody, proč vznikla myšlenka vytvořit Dětský klub, který se o dítě kompletně postará.

Klubovnice si ráno dítě přebere, postará se o jeho převoz do školy i ze školy a odpoledne s ním udělá úkoly a vymýšlí další například tvořivé aktivity. Rodiče tak mají jistotu, že do doby, než se vrátí z práce, má jejich malý školák servis jako doma. „Rodiče si mohou určit, který den chtějí klub využít, nebo kterou část aktivity jejich děti využijí. To znamená, že je zajímá třeba jen odpoledne, nebo jen určité dny. Rodiče za tisíc korun ročně mají dítě zajištěno,“ vysvětlil starosta. Obci také pomohla ta skutečnost, že v nedávné době dobudovala Spolkový dům, takže s umístěním klubu nebyl problém.

O projekt, který byl financován z Evropského sociálního fondu, Operačního programu zaměstnanost, projevily zájem i další obce. Podle Jiřího Buluška eminentní zájem má Přední Lhota, o informace se přihlásila také například Sokoleč.

Ilustrační foto.
Lysá chce obnovit jednání o domově seniorů
Žáci 1. A ZŠ Tyršova Nymburk, třídní učitelka Pavlína Kopečková.
Představujeme prvňáčky ze ZŠ Tyršova Nymburk a ZŠ Kovanice