Po sedmé letos knihovna v Nymburce pasovala na čtenáře žáky prvních tříd. Do Řádu čtenářského bylo pasováno celkem 216 dětí ze všech nymburských škol a také ze školy v Čachovicích.

V pondělí a úterý pasovaly knihovnice v rolích královny Abecedy, rytíře Písmenka 
a šaška Háčka žáky jako na běžícím pásu. „Vystřídala jsem 
v roli královny naší paní ředitelku. Dětem i rodičům se tato akce moc líbí," popsala Marie Lebdušková, knihovnice 
a na dva dny také královna Abeceda.

Šašek Háček sluší další knihovnici Heleně Marešové. Ta s dětmi četla krátké věty z abecedy. „Gustav hraje fotbal rád, a už je to na něm znát," přeříkal jeden z prvňáků. Nechtěně se tak věta dostala do souvislostí s právě probíhajícím evropským šampionátem v Polsku a na Ukrajině. Kdo ví, zda nějaký Gustav nás nebude za dvacet let úspěšně reprezentovat.

Každý žák prošel po přečtení lístku pasovacím procesem. „Rytíř Písmenko, v úterý ho hrál student gymnázia Dan Urban, pasoval mečem přiloženým na rameno, děti na čtenáře. Pak dostaly šerpu 
s nápisem Už jsem čtenář 
a glejt, tedy pasovací listinu. Ten, pokud sem přijdou, jim vyměníme za klasickou průkazku. Rok si budou moci půjčovat knížky zdarma," popsala Lebdušková.

Zároveň byly pasovány 
i učitelky, které naučily děti číst.

Jeden z chlapců, který měl začít číst z lístečku, si zahrál. Stočil ho do kukátka a skrz něj si prohlížel knihovnu. „Jeden žák se přihlásil, že zapomněl své jméno. Paní učitelka mu napověděla."

Pasovací formule na čtenáře

Tímto tě pasuji na rytíře Řádu čtenářského. Nechť jsou ti knihy po celý tvůj život dobrými a věrnými přáteli.
královna Abeceda