„V únoru 2022 uplyne 140 let od zahájení provozu vlakového spojení mezi Městcem Králové a Křincem, přičemž část trati do Dymokur fungovala už dříve. Současně se připomnělo 120 let trvání místní dráhy do Chlumce nad Cidlinou. S podporou města Městec Králové a dalších sponzorů jsme nabídli veřejnosti několik atraktivních a působivých jízd vlakem, který táhla parní lokomotiva. Za příjemného počasí si zájemci mohli nastoupit na všech zastávkách těchto tratí.

Parní víkend zakončila nedělní jízda do Chlumce a pak ještě směrem na Křinec. Vše za pomoci Klubu přátel železnic Českého ráje,“ uvedla za organizátory Lucie Drobík Kolářová.

Eva Hrubá za mikrofonem regionálního Rádia Patriot.
Smekám se po slzách do smíchu, říká herečka, básnířka a kanoistka Eva Hrubá

Zmíněná akce vyvrcholila sobotním příjezdem vlaku od Nymburka, symbolickým přivítáním postavy Jana Nepomuka Františka, hraběte z Harrachu a současného poslance Tomáše Czernina, chlebem a solí na červeném koberci. Zahřměly oslavné salvy, hymnu rakouského mocnářství nabídl pěvecký sbor z Opočnice. Českou hymnu zazpívala Andrea Holá. Organizátoři také udělili Pamětní listy.

Na závěr ceremoniálu se dokonce mladý anarchista s výkřikem: „Svobodu národu,“ pokusil spáchat atentát na hraběte Harracha, naštěstí neuspěl. Četníci v dobových uniformách byli okamžitě na místě.

Kolorit dávných dob, spočívající zejména v oblečení, při tom vytvářel vedle členů domácího spolku také Klub přátel vojenské historie 98 z Chlumce nad Cidlinou. O dobrou náladu se starala malá kapela, flašinetář a harmonikář. Ve zdejším Kině Biásek si mohli zájemci prohlédnout výstavu týkající se nejen zmíněných výročí, ale mnohých místních zajímavostí. Děti pak zhlédly pohádky o vláčcích.