Metr vysoká tráva, plevel všeho druhu. To je pohled na stinné místo v jinak zrekultivovaném lázeňského parku. Park, přesněji část C, nazvaná Pod Valy, byla v loňském roce, zkolaudována. Lidé se pozastavují nad tím, proč je takto ponechána ladem.

„Není možné, aby se tam všechen ten plevel dostal náletovou cestou. Půdní složení neodpovídá tomu, co by tam mělo být. Snad kromě konopí tu roste úplně všechno,“ řekl Deníku Jaroslav Sedláček z Poděbrad.

Podle brigádnice Marcely Šeré to tu zahradnice z technických služeb vyplejí a za chvíli je to tu zpátky. „Jsem tu na brigádě a je to opravdu sysifovská práce. Pokud nevytrhnete plevel s kořeny, je to pořád dokola,“ uvedla Šerá.

Ta si myslí, že je problém v substrátu, do kterého byl vysazen břečťan. „Už v něm se přinesly zárodky plevele. Je tu přes 50 různých plevelů, trav a dřevin. Snad nejhorší je jetel, pryskyřník a mochna,“ vyjmenovala Šerá, která má za sebou kurz zahradní architektury a tvorby krajiny.

Podle místostarostky Jiřiny Soukupové je prý zakopaný pes někde jinde. „Technické služby, které vyhrály výběrové řízení na úpravu zeleně ve městě, prostě nestíhají. Úprava parku není dobrá, víme o tom,“ řekla Soukupová.

Stejného názoru je i hlavní architekt parku Tomáš Jiránek. „Místo u zdi je netknuté od té doby, co technické vyhrály úpravu ve městě. Pokusím se s tím něco udělat, takto to zůstat nemůže,“ tvrdí Jiránek.

Proti tomuto tvrzení se však ohradil jednatel technických služeb Michal Biskup.

„Odvezli jsme již několik multikár plevele, děláme do osmi do večera a stejně je pořád, co dělat. Důvod ale hledejme ve špatném osázení. Půdní složení je nízké, asi 3 centimetry, podle projektu má být ale 40 centimetrů,“ uvedl Biskup.

Brigádnice Šerá se prý při své práci setkává s mnoha lidmi, kterým se nelíbí zaplevelený břečťan. „Nové zdi oddělující park od Studentské ulice říkáme Zeď nářků a tomu místu Černý Petr,“ uvedla Šerá.

Poděbraďák Sedláček chystá uspořádat happeningovou akci. „Vytvoříme velkou kytici z plevele a předáme ji na radnici,“ dodal Sedláček.